Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Daň z nemovitosti
#126

Jistr Napsal(a):Těch 2 700 Kč za 3+kk se mi zdá jako nesmysl.

Výpočet daně za samotný byt je:

podlahová plocha x 1,2 (upravená podlahová plocha) x 2 Kč (daň za 1 m2) x 4,5 (koeficient Prahy)

což při 100 m2 bytu (příklad) představuje

100 x 1,2 x 2 x 4,5 = 1080 Kč.

Společné pozemky vycházejí na cca 12 Kč.


Mně se to zdá také nesmyslné.
Byt jsem počítal podle stejného vzorce jako ty (pouze koeficient Prahy jsem počítal 5) a dostal jsem se k částce 1220 Kč.
Společné pozemky mi vyšly takto:
Společné pozemky pro vlastníky budov A+B+C (1 Kč), zde jsem uplatnil místní koeficient 5, takže mi vyšlo 5 Kč
Společné pozemky pro vlastníky budovy A (11 Kč), zde jsem uplatnil místní koeficient 5, takže mi vyšlo 55 Kč
Celkem 1220 + 5 + 55 = 1280 Kč

Ty místní koeficienty tam asi nemají být započítány, takže pak daň z pozemků vyjde opravdu 12 Kč.

V pondělí tam zajedu a doufám, že se mi podaří jim to vysvětlit. Pak sem napíšu závěr.
Odpovědět
#127

Ahoj,

taky mě to odůvodnění připadá nelogické, určitě bych si to na FÚ dojela vyjasnit. Jediný, co mě napadá, jestli třeba nemáte na Praze 5 ještě jinou nemovitost, která podléhá dani, a ve výměru sečetli obě povinnosti. Ale tomu zas neodpovídá to odůvodnění. Uvidíme, kdo bude další :-))
Odpovědět
#128

Pozor ještě na zmatky v koeficientech - koeficient obce je upraven v § 11 zák. o daních z nem. takto:


(3) Základní sazba daně

a) podle odstavce 1 písm. a) a f), případně zvýšená u staveb podle odstavce 2, se násobí koeficientem přiřazeným k jednotlivým obcím podle počtu obyvatel z posledního sčítání lidu
1,0 v obcích do 1 000 obyvatel
1,4 v obcích nad 1 000 obyvatel do 6 000 obyvatel
1,6 v obcích nad 6 000 obyvatel do 10 000 obyvatel
2,0 v obcích nad 10 000 obyvatel do 25 000 obyvatel
2,5 v obcích nad 25 000 obyvatel do 50 000 obyvatel
3,5 v obcích nad 50 000 obyvatel a ve Františkových Lázních, Luhačovicích, Mariánských Lázních a Poděbradech
4,5 v Praze;
pro jednotlivé části obce může obec obecně závaznou vyhláškou koeficient, který je pro ni stanoven, zvýšit o jednu kategorii nebo snížit o jednu až tři kategorie v členění koeficientů; koeficient 4,5 lze zvýšit na koeficient 5,0,


Praha ho ponechala na 4,5.

Oproti tomu místní koeficient je podle § 12 zákona o daních z nemovitostí upraven takto:

§ 12

Místní koeficient

Obec může obecně závaznou vyhláškou pro všechny nemovitosti na území celé obce stanovit jeden místní koeficient ve výši 2, 3, 4 nebo 5. Tímto koeficientem se vynásobí daň poplatníka za jednotlivé druhy pozemků, staveb, samostatných nebytových prostorů a za byty, popřípadě jejich souhrny, s výjimkou pozemků uvedených v § 5 odst. 1.


Tento koeficient Praha nestanovila.

Osobně se domnívám, že se na FÚ nějak sekli. A pokud ne, tak tam mají dalších 250 špatně podaných přiznání ... Big Grin


Vachmajstr Napsal(a):
Jistr Napsal(a):Těch 2 700 Kč za 3+kk se mi zdá jako nesmysl.

Výpočet daně za samotný byt je:

podlahová plocha x 1,2 (upravená podlahová plocha) x 2 Kč (daň za 1 m2) x 4,5 (koeficient Prahy)

což při 100 m2 bytu (příklad) představuje

100 x 1,2 x 2 x 4,5 = 1080 Kč.

Společné pozemky vycházejí na cca 12 Kč.


Mně se to zdá také nesmyslné.
Byt jsem počítal podle stejného vzorce jako ty (pouze koeficient Prahy jsem počítal 5) a dostal jsem se k částce 1220 Kč.
Společné pozemky mi vyšly takto:
Společné pozemky pro vlastníky budov A+B+C (1 Kč), zde jsem uplatnil místní koeficient 5, takže mi vyšlo 5 Kč
Společné pozemky pro vlastníky budovy A (11 Kč), zde jsem uplatnil místní koeficient 5, takže mi vyšlo 55 Kč
Celkem 1220 + 5 + 55 = 1280 Kč

Ty místní koeficienty tam asi nemají být započítány, takže pak daň z pozemků vyjde opravdu 12 Kč.

V pondělí tam zajedu a doufám, že se mi podaří jim to vysvětlit. Pak sem napíšu závěr.
Odpovědět
#129

Vachmajstr Napsal(a):
Ricky Napsal(a):Počítal jsis to růčo, nebo pomocí prográmku?

Počítal jsem to ručně podle madite.

Podle toho zaslaného platebního výměru máme zaplatit za pozemky 12 Kč a za byt 2700 Kč.

2700 za byt mi přijde hodně.....no ale pokud ano tak nic nenaděláme :-)
Odpovědět
#130

Dnes jsem mluvila se referentkou, ta řekla, že se k přiznáním Britské dostane nejdříve za měsíc. Nevím, jak to mají rozdělené, některá je třeba rychlejší. Částka je opravdu vysoká. Za dům v okresním městě 1/2 hodiny od Prahy platíme podstatně nižší částku, dcery mají byty v Jinonicích za 3 +kk vč. pozemku a garáže platí cca780 Kč. Byt je novostavba z roku 2009. Vše je Praha 5.
Odpovědět
#131

Medvik Napsal(a):Ahoj,

taky mě to odůvodnění připadá nelogické, určitě bych si to na FÚ dojela vyjasnit. Jediný, co mě napadá, jestli třeba nemáte na Praze 5 ještě jinou nemovitost, která podléhá dani, a ve výměru sečetli obě povinnosti. Ale tomu zas neodpovídá to odůvodnění. Uvidíme, kdo bude další :-))

Tak jsem byl dnes na finančním úřadě a ty jsi to Medvíku vyhrála. Na finančním úřadě přičetli k dani z našeho bytu ještě daň za náš původní byt. Když jsem úřednici ukazoval zdůvodnění, tak si ho přečetla a pak řekla, že si toho nemám všímat, že to je asi nějaké nedopatření (nejednalo se o úřednici, která má na starosti moji daň, ta měla dnes dovolenou).

Postup Jistra, a doufám že i všech ostatních, je v pořádku. Takže klídek, máme to dobře spočítané. A teď už jenom zaplatit. Tongue
Odpovědět
#132

Jo, a taky jsem vyhrála vlastní platový výměr Smile . Úplně stejný problém. Přičetli daň za jinou nemovitost. Věděla jsem o ní a chystala se zaplatit, jen mě nenapadlo, že se musí zohlednit na poslední straně nového přiznání. Ale jak psal Vachmajstr, aspoň máme potvrzené, že výpočet za Britskou se povedl.
Odpovědět
#133

Docela jsem koukal, když mi dnes přišel výměr na daň z nemovitosti za rok 2011. Chtějí po mě dvojnásobek toho, co jsem zaplatil loni. Ona se nějak zvyšovala daň z nemovitosti? Skok ze 637,- na 1350,- je docela síla. V rozepsání je 630,- Kč jen za nebytový prostor - garáž. Máte to taky někdo takhle?
Odpovědět
#134

Har Napsal(a):Docela jsem koukal, když mi dnes přišel výměr na daň z nemovitosti za rok 2011. Chtějí po mě dvojnásobek toho, co jsem zaplatil loni. Ona se nějak zvyšovala daň z nemovitosti? Skok ze 637,- na 1350,- je docela síla. V rozepsání je 630,- Kč jen za nebytový prostor - garáž. Máte to taky někdo takhle?

Mění se myslím daň z nemovitosti pouze u zpevněných pozemků. Místní koeficient vypadá, že se také nemění. Rok 2011 se ale platil loni. Neměl jste loni špatně vypočtenou daň? Trochu mě zaráží, že by to poslali tak brzy, normálně to chodí až v květnu.
Odpovědět
#135

Blueorange Napsal(a):
Har Napsal(a):Docela jsem koukal, když mi dnes přišel výměr na daň z nemovitosti za rok 2011. Chtějí po mě dvojnásobek toho, co jsem zaplatil loni. Ona se nějak zvyšovala daň z nemovitosti? Skok ze 637,- na 1350,- je docela síla. V rozepsání je 630,- Kč jen za nebytový prostor - garáž. Máte to taky někdo takhle?

Mění se myslím daň z nemovitosti pouze u zpevněných pozemků. Místní koeficient vypadá, že se také nemění. Rok 2011 se ale platil loni. Neměl jste loni špatně vypočtenou daň? Trochu mě zaráží, že by to poslali tak brzy, normálně to chodí až v květnu.

Koeficient by u Prahy měl zůstat stejný, tj. 5. Loni to bylo nové a přepoćítali mi to na 637,- Kč, bylo by mi divné, kdyby si nevšimli nedoplatku. Zítra tam zavolám a uvidím. Vidím, že FÚ pro PHU 5 se u nás daří. :-) Ale alespoň tam jsou vcelku ochotní.
Odpovědět
#136

Har Napsal(a):
Blueorange Napsal(a):
Har Napsal(a):Docela jsem koukal, když mi dnes přišel výměr na daň z nemovitosti za rok 2011. Chtějí po mě dvojnásobek toho, co jsem zaplatil loni. Ona se nějak zvyšovala daň z nemovitosti? Skok ze 637,- na 1350,- je docela síla. V rozepsání je 630,- Kč jen za nebytový prostor - garáž. Máte to taky někdo takhle?

Mění se myslím daň z nemovitosti pouze u zpevněných pozemků. Místní koeficient vypadá, že se také nemění. Rok 2011 se ale platil loni. Neměl jste loni špatně vypočtenou daň? Trochu mě zaráží, že by to poslali tak brzy, normálně to chodí až v květnu.

Koeficient by u Prahy měl zůstat stejný, tj. 5. Loni to bylo nové a přepoćítali mi to na 637,- Kč, bylo by mi divné, kdyby si nevšimli nedoplatku. Zítra tam zavolám a uvidím. Vidím, že FÚ pro PHU 5 se u nás daří. :-) Ale alespoň tam jsou vcelku ochotní.

Tak jsem volal na finančák, paní byla velice příjemná, ale nepotěšila. :-) Byl to skutečně platební výměr, který měl přijít už loni. K těm 637,- Kč za byt s pozemky dopočítali dalších 635 za GS a sklepní kóji. Finep si trochu zjednodušil práci když celé -2 patro zanesl do katastru jako garáž. :-) Ten rozdíl v sazbě je docela znát. Co ale považuju za postavené na hlavu je to, že za sklep s GS na dani zaplatím o 5 Kč víc než za byt v 10x vyšší hodnotě. :-)
Odpovědět
#137

ha! diky za pripomenuti, na tohle bych uplne zapomnela, to jdu zjistovat co kde zas podavat Rolleyes
Odpovědět
#138

xreni Napsal(a):ha! diky za pripomenuti, na tohle bych uplne zapomnela, to jdu zjistovat co kde zas podavat Rolleyes

Nikde nicSmile, já myslím, že vy jste podávali přiznání už loni. Měla by přijít složenka z finančáku, splatnost je 31.5.
Odpovědět
#139

Složenka by přijít měla, nicméně, nelze na to úplně spoléhat, takže doporučuju - kdyby nepřišla třeba do 20.5., raději bych na FÚ zavolala a dohodla se, kolik mám zaplatit a na jaký účet.
Odpovědět
#140

Medvik Napsal(a):Složenka by přijít měla, nicméně, nelze na to úplně spoléhat, takže doporučuju - kdyby nepřišla třeba do 20.5., raději bych na FÚ zavolala a dohodla se, kolik mám zaplatit a na jaký účet.
Maximalne dostaneme pokutu :-)
Odpovědět
#141

Blueorange Napsal(a):
xreni Napsal(a):ha! diky za pripomenuti, na tohle bych uplne zapomnela, to jdu zjistovat co kde zas podavat Rolleyes

Nikde nicSmile, já myslím, že vy jste podávali přiznání už loni. Měla by přijít složenka z finančáku, splatnost je 31.5.

nene, my prave kupovali az v lednu, tak jsme se loni jen smali :-)
Odpovědět
#142

xreni Napsal(a):
Blueorange Napsal(a):
xreni Napsal(a):ha! diky za pripomenuti, na tohle bych uplne zapomnela, to jdu zjistovat co kde zas podavat Rolleyes

Nikde nicSmile, já myslím, že vy jste podávali přiznání už loni. Měla by přijít složenka z finančáku, splatnost je 31.5.

nene, my prave kupovali az v lednu, tak jsme se loni jen smali :-)

Jo aha, tak to se letos smát nebudeteSmile Smile V tom případě to musíte podat do konce ledna. Držím palce, je to fakt vopruzSmile
Odpovědět
#143

Blueorange Napsal(a):
xreni Napsal(a):
Blueorange Napsal(a):Nikde nicSmile, já myslím, že vy jste podávali přiznání už loni. Měla by přijít složenka z finančáku, splatnost je 31.5.

nene, my prave kupovali az v lednu, tak jsme se loni jen smali :-)

Jo aha, tak to se letos smát nebudeteSmile Smile V tom případě to musíte podat do konce ledna. Držím palce, je to fakt vopruzSmile

ale kdyz tu popises vasi anabazi s vyplnovanim, tak se treba letos zasmejeme aspon my Smile))
Odpovědět
#144

hehe, no ja nejak nevim kolik vlastne formularu vyplnim, takze to vidim, ze vemu smlouvy a vydam se na financak, at mi reknou co a jak Big Grin
Odpovědět
#145

tak jsem se díval na info ohledně daně z nemovitosti (č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí) a jestli to dobře chápu, tak bych neměl 15 let platit nic?
Nejsem právník, ale tady http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/dan.../45119/#b3 píšou toto:

Osvobození od daně (§ 9)

Od daně ze staveb jsou osvobozeny:
g. nové stavby obytných domů ve vlastnictví fyzických osob nebo byty ve vlastnictví fyzických osob v nových stavbách obytných domů, pokud tyto stavby nebo byty slouží k trvalému bydlení vlastníků nebo osob blízkých, a to na dobu 15 let počínaje rokem následujícím po roce, v němž

1. nové stavby začaly být způsobilé k užívání na základě oznámení stavebnímu úřadu,
2. pro nové stavby byl vydán kolaudační souhlas nebo kolaudační rozhodnutí.

Jsem majitel, mám tu trvalé bydliště, barák je novej. - všechny podmínky splněny.
Odpovědět
#146

Pepisohn Napsal(a):tak jsem se díval na info ohledně daně z nemovitosti (č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí) a jestli to dobře chápu, tak bych neměl 15 let platit nic?
Nejsem právník, ale tady http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/dan.../45119/#b3 píšou toto:

Osvobození od daně (§ 9)

Od daně ze staveb jsou osvobozeny:
g. nové stavby obytných domů ve vlastnictví fyzických osob nebo byty ve vlastnictví fyzických osob v nových stavbách obytných domů, pokud tyto stavby nebo byty slouží k trvalému bydlení vlastníků nebo osob blízkých, a to na dobu 15 let počínaje rokem následujícím po roce, v němž

1. nové stavby začaly být způsobilé k užívání na základě oznámení stavebnímu úřadu,
2. pro nové stavby byl vydán kolaudační souhlas nebo kolaudační rozhodnutí.

Jsem majitel, mám tu trvalé bydliště, barák je novej. - všechny podmínky splněny.

Písmeno g v §9 bylo v roce 2009 zrušeno Sad
Odpovědět
#147

Sad
Odpovědět
#148

Jak jste na tom? Mně zatím nic od FÚ nepřišlo. Minulý rok taky nic nepřišlo, tak asi mi nezbyde nic jiného, než zase volat..čas na zaplacení je do konce května. :|
Odpovědět
#149

Prijde , maji jeste mesic.
Odpovědět
#150

Mně přišel výměr přímo od f.ú., protože jsem měl ve svém přiznání malinkou chybku. Daň jsem platil přímo na pokladně f.ú., abch měl potvrzení, že bylo provedeno.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)