Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Daň z nemovitosti
#26

Ahoj vsem, kdo take bojuji s danovym priznanim. Myslite, ze musime davat take priznani za dan ze stavby a dan z pozemku? Nestaci pouze dan z bytu?
Mam nekolik znamych, kteri vlastni byt, a u vsech delal hromadne priznani k dani ze stavby a dani z pozemku vybor spolecenstvi vlastniku jako spoluvlastnictvi...
Pokud by to za nas PPM udelalo, tak by nase danova priznani byla podstatne jednodussi na vyplnovani:-)
Odpovědět
#27

Lucik Napsal(a):Ahoj vsem, kdo take bojuji s danovym priznanim. Myslite, ze musime davat take priznani za dan ze stavby a dan z pozemku? Nestaci pouze dan z bytu?
Mam nekolik znamych, kteri vlastni byt, a u vsech delal hromadne priznani k dani ze stavby a dani z pozemku vybor spolecenstvi vlastniku jako spoluvlastnictvi...
Pokud by to za nas PPM udelalo, tak by nase danova priznani byla podstatne jednodussi na vyplnovani:-)

Předmětem daně ze staveb je dle §7, odst. d) Zákona o dani z nemovitostí, byt včetně podílu na společných částech stavby, jež jsou evidovány v KN (katastru nemovitostí) a poplatníkem daně je vlastník stavby, bytu nebo samostatného nebytového prostoru.

Jinými slovy řečeno, já jako vlastník bytu musím podat přiznání a zaplatit daň za svou bytovou jednotku. Pouze pokud má k bytu více subjektů vlastnické právo, tak mohou podat přiznání buď jednotlivě nebo jen jeden vlastník, jež bude považován za společného zástupce.
Odpovědět
#28

Mluvila jsem se spravcem p. Simeckem z PPM a ten si je na 90% jisty, ze bychom meli podavat danove priznani POUZE na dan z bytu... Nemeli bychom podavat danove priznani ze stavby a pozemku. Ale jeste to pry proveri a da vedet...
Odpovědět
#29

No já nevím, taky v tom mám chaos. Kolega z práce má byt na Harfě a říkal, že to podal jen za byt, i když má podíl na venkovních pozemcích jako my všichni. Dneska jsem byl na finančním a paní mě řekla, že se to musí podat za všechno co vlastním. Každý to říká nějak jinak. Někde jsem vyčetl, že se to nepodává za podzemní části stavby, jako je garáž a komora, týká se to tedy jen nadzemních částí, je to tak?
Odpovědět
#30

Danove priznani se deli na dve casti, dan z pozemku, meli bychom podle me podat ve vysi nasich podilu tak, jak je to v katastru a dan ze staveb, kam patri BYT! Kdyztak se podivejte na formular danoveho priznani, tam je to videt.
Odpovědět
#31

ivo oves Napsal(a):No já nevím, taky v tom mám chaos. Kolega z práce má byt na Harfě a říkal, že to podal jen za byt, i když má podíl na venkovních pozemcích jako my všichni. Dneska jsem byl na finančním a paní mě řekla, že se to musí podat za všechno co vlastním. Každý to říká nějak jinak. Někde jsem vyčetl, že se to nepodává za podzemní části stavby, jako je garáž a komora, týká se to tedy jen nadzemních částí, je to tak?
Ano, podzemni casti se nezapocitavaji. A take mas pravdu, ze podavam priznani za vsechno, co vlastnim, tj. Spoluvlastnicky podil na pozemcich ( dan z pozemku), byt vcetne podilu na spolecnych castech domu ( dan ze staveb).
Odpovědět
#32

Blueorange Napsal(a):
ivo oves Napsal(a):No já nevím, taky v tom mám chaos. Kolega z práce má byt na Harfě a říkal, že to podal jen za byt, i když má podíl na venkovních pozemcích jako my všichni. Dneska jsem byl na finančním a paní mě řekla, že se to musí podat za všechno co vlastním. Každý to říká nějak jinak. Někde jsem vyčetl, že se to nepodává za podzemní části stavby, jako je garáž a komora, týká se to tedy jen nadzemních částí, je to tak?
Ano, podzemni casti se nezapocitavaji. A take mas pravdu, ze podavam priznani za vsechno, co vlastnim, tj. Spoluvlastnicky podil na pozemcich ( dan z pozemku), byt vcetne podilu na spolecnych castech domu ( dan ze staveb).

Už na tom chvilkama kutám, s pozemkem souhlasím, je to jen ten jeden veliký, že? Potom za stavby separátně byt, KO+GS a konečně zvlášť společná budova za GS+KO a byt - fakt mě nenapadlo, jak to udělat společně - přepočítávat zlomek mi připadá neúřednické. Do toho společného se podle mě sková i balkón. Co si o tom myslíte?
Odpovědět
#33

Ta daň za pozemek mi vyšla 6,- Kč. Je teda fakt, že se ještě musím mrknout na ty obecní vyhlášky, které stanovují extra přepočítávací koeficienty, v Praze asi bude, těch 6,- Kč je zatím bez něj.
Odpovědět
#34

HarA Napsal(a):Ta daň za pozemek mi vyšla 6,- Kč. Je teda fakt, že se ještě musím mrknout na ty obecní vyhlášky, které stanovují extra přepočítávací koeficienty, v Praze asi bude, těch 6,- Kč je zatím bez něj.


přesně, já jsem na tom stejně, když se to vynásobí koeficientem 4,5, tak jsme na částce 27 Kč..problémem je, že minimální sazba daně je 50 Kč, takže spousta z nás odvede státu více než by podle pravidel výpočtu měla..Proto pak nechápu, proč se o daňové přiznání za pozemky a společné prostory nepostará SVJ (či věc nezařídí přes našeho správce). Podle vyhlášky může daňové přiznání podat jeden společný zástupce. V takové případě bychom odvedli přesně tolik, kolik máme odvést a každý z nás by ušetřil přibližně 20 kč na dani z pozemků :| ..Nevíte někdo, jak to chodí?

Co jsem se ptal známých, kteří koupili byt nedaleko od nás v konkurenčním projektu od Centralu, tak prý daň z pozemků a ze společných prostor vůbec neřeší a sami přiznávají pouze daň z bytu. O ostatní se jim stará SVJ a jde to do nákladů společenství..Tak jak to tedy je?? :|

ach ta česká správa daňováSmile Tongue
Odpovědět
#35

souhlasim s ondrassem..Mam take nekolik znamych, kteri vlastni byt v jinych oblastech a podavaji danove priznani pouze za byt...o ostatni se jim postara SVJ (dan z pozemku a ze stavby)
Odpovědět
#36

Citace: přesně, já jsem na tom stejně, když se to vynásobí koeficientem 4,5, tak jsme na částce 27 Kč..problémem je, že minimální sazba daně je 50 Kč, takže spousta z nás odvede státu více než by podle pravidel výpočtu měla..Proto pak nechápu, proč se o daňové přiznání za pozemky a společné prostory nepostará SVJ (či věc nezařídí přes našeho správce). Podle vyhlášky může daňové přiznání podat jeden společný zástupce. V takové případě bychom odvedli přesně tolik, kolik máme odvést a každý z nás by ušetřil přibližně 20 kč na dani z pozemků :| ..Nevíte někdo, jak to chodí?

je to detail, ale neni to naopak tak, ze dane pod 50Kc jsou automaticky odpousteny? vim ze to nezni pravdepodobne, ale nekde jsem to pobral, uz ani nevim kde...
Odpovědět
#37

Pořád nikde nemůžu najít výměru garáží, tj. jednotky 907/2729. Pokud by se do téhle šílenosti chtěla angažovat SVJ, bylo by to super. Jinak budu rodit ježky. :-)
Odpovědět
#38

Prověřovala jsem možnost podat daňové přiznání k pozemkům vlastněným společně všemi vlastníky jednotek - podle pokynů k daňovému přiznání by teoreticky takové přiznání mohl podat jeden společný zástupce za všechny k celým společně vlastněným pozemkům. Zároveň se tam ale také říká, že podá-li do 31.1. alespoň jeden ze spoluvlastníků přiznání pouze ke svému podílu, má povinost tak učinit i každý další spoluvlastník. Tzn., že pokud by byl někdo akční a daňové přiznání už podal a zahrnul do něj i podíl na společných pozemcích, měli by tak učinit i ostatní. Problém je, že jsme se na shromáždění vlastníků na podání daňového přiznání nedomlouvali (nikoho to v tu dobu zřejmě nenapadlo), takže je otázka, jestli na to už není v tuto chvíli pozdě.

Volala jsem taky na náš příslušný FÚ a zeptala se na možnost společného přiznání přímo úřednice, která má DN na starost. Řekla mi, že pro ně je rozhodující stav v katastru nemovitostí. V našem případě jsou tam zapsaní podíloví spoluvlastníci, nikoli SVJ jako vlastnický subjekt. Z pokynů (a předpokládám i ze zákona) sice podle mého názoru vyplývá, že i v tomto případě bychom si mohli společného zástupce vybrat a obhájit si ho, ale znáte to, když se střetne zákon s názorem úředníka, je to vždycky boj :o V rámci konzultace jsem se také dozvěděla, že daň se neodvádí z pozemku, na kterém stojí stavba, v případě A by to měl být pozemek 162/279 (jestli čtu správně kupní smlouvu a výpis z katastru).
Odpovědět
#39

Ohledně pozemků - domnívám se, že jsou od daně osvobozené. Viz § 4 odst.1 písm.l) zák. o dani z nemovitosti:

(1) Od daně z pozemků jsou osvobozeny
........
l) pozemky veřejně přístupných parků, prostor a sportovišť,1)
........

K tomu článek od Kateřiny Holmes a kol. (ASPI) uvádí následující výklad:
Osvobození se vztahuje na uvedené veřejně přístupné pozemky, nezáleží na tom, kdo je jejich vlastníkem, zda pozemky jsou např. ve vlastnictví fyzické nebo právnické osoby. Podmínkou osvobození je, že jde o pozemky, které jsou přístupné pro každého, nejsou využívány k podnikatelské činnosti nebo pronajímány a nejsou zařazeny do určitého druhu pozemku podle zvláštního právního předpisu, např. z důvodu obecného užívání lesa podle zákona č. 289/1995 Sb., o lesích.

Tj. podle mého názoru v současné době pozemek vnitrobloku i ostatní pozemky (zelené plochy mezi parkovacími stáními) splňují definici veřejně přístupného parku, prostory nebo sportoviště (viz dětské hřiště) a pak z toho nebudeme platit nic.

Daň z pozemku se dle mého názoru týká jen majitelů předzahrádek.
Odpovědět
#40

Jistr Napsal(a):Ohledně pozemků - domnívám se, že jsou od daně osvobozené. Viz § 4 odst.1 písm.l) zák. o dani z nemovitosti:

(1) Od daně z pozemků jsou osvobozeny
........
l) pozemky veřejně přístupných parků, prostor a sportovišť,1)
........

K tomu článek od Kateřiny Holmes a kol. (ASPI) uvádí následující výklad:
Osvobození se vztahuje na uvedené veřejně přístupné pozemky, nezáleží na tom, kdo je jejich vlastníkem, zda pozemky jsou např. ve vlastnictví fyzické nebo právnické osoby. Podmínkou osvobození je, že jde o pozemky, které jsou přístupné pro každého, nejsou využívány k podnikatelské činnosti nebo pronajímány a nejsou zařazeny do určitého druhu pozemku podle zvláštního právního předpisu, např. z důvodu obecného užívání lesa podle zákona č. 289/1995 Sb., o lesích.

Tj. podle mého názoru v současné době pozemek vnitrobloku i ostatní pozemky (zelené plochy mezi parkovacími stáními) splňují definici veřejně přístupného parku, prostory nebo sportoviště (viz dětské hřiště) a pak z toho nebudeme platit nic.

Daň z pozemku se dle mého názoru týká jen majitelů předzahrádek.


Obávám se, že se nás osvobození od daně z pozemků netýká. Sad Týká se to jen pozemků, jež mají v katastru, dle Vyhlášky Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, využití jako zeleň nebo jako sportoviště a rekreační plocha. U našich pozemků je však v katastru uvedeno jiná plocha.

"Ze stanoviska oddělení 261 Ministerstva financí ČR č. 261/10 888/2003 ze dne 5.3.2003 vyplývá, že je-li pozemek evidovaný podle druhu jako „ostatní plocha“ veden ve způsobu využití pozemku pod kódem 19 (zeleň) nebo 20 (sportoviště a rekreační plocha), je podle §4 odst.1 písm.l) zákona o dani z nemovitostí osvobozen od daně z nemovitostí. Osvobození se vztahuje na uvedené veřejně přístupné pozemky, nejsou-li však využívány k podnikatelské činnosti nebo pronajímány. Rozhodující je stav podle evidence pozemků v katastru nemovitostí."
Odpovědět
#41

cyprovi Napsal(a):
Citace: přesně, já jsem na tom stejně, když se to vynásobí koeficientem 4,5, tak jsme na částce 27 Kč..problémem je, že minimální sazba daně je 50 Kč, takže spousta z nás odvede státu více než by podle pravidel výpočtu měla..Proto pak nechápu, proč se o daňové přiznání za pozemky a společné prostory nepostará SVJ (či věc nezařídí přes našeho správce). Podle vyhlášky může daňové přiznání podat jeden společný zástupce. V takové případě bychom odvedli přesně tolik, kolik máme odvést a každý z nás by ušetřil přibližně 20 kč na dani z pozemků :| ..Nevíte někdo, jak to chodí?

je to detail, ale neni to naopak tak, ze dane pod 50Kc jsou automaticky odpousteny? vim ze to nezni pravdepodobne, ale nekde jsem to pobral, uz ani nevim kde...

Ne, je to tak. Pokud činí daň z pozemku činí méně než 50 Kč, pak platíme 50 Kč.... :o
Odpovědět
#42

ondrass Napsal(a):
HarA Napsal(a):Ta daň za pozemek mi vyšla 6,- Kč. Je teda fakt, že se ještě musím mrknout na ty obecní vyhlášky, které stanovují extra přepočítávací koeficienty, v Praze asi bude, těch 6,- Kč je zatím bez něj.


přesně, já jsem na tom stejně, když se to vynásobí koeficientem 4,5, tak jsme na částce 27 Kč..problémem je, že minimální sazba daně je 50 Kč, takže spousta z nás odvede státu více než by podle pravidel výpočtu měla..Proto pak nechápu, proč se o daňové přiznání za pozemky a společné prostory nepostará SVJ (či věc nezařídí přes našeho správce). Podle vyhlášky může daňové přiznání podat jeden společný zástupce. V takové případě bychom odvedli přesně tolik, kolik máme odvést a každý z nás by ušetřil přibližně 20 kč na dani z pozemků :| ..Nevíte někdo, jak to chodí?

Co jsem se ptal známých, kteří koupili byt nedaleko od nás v konkurenčním projektu od Centralu, tak prý daň z pozemků a ze společných prostor vůbec neřeší a sami přiznávají pouze daň z bytu. O ostatní se jim stará SVJ a jde to do nákladů společenství..Tak jak to tedy je?? :|

ach ta česká správa daňováSmile Tongue

Pozor, koeficient pro Prahu je dle Vyhlášky 5.
Odpovědět
#43

V lednu 2009 a 2010 jsem podávala přiznání k dani z nemovitosti za byty v novostavbách na FU pro Prahu 5 , v roce 2009 jsem vyplnila pouze údaje za stavbu a přidala jsem k tomu výpis z katastru a kupní smlouvu, správce daně mně zavolal a musela jsem vyplnit přímo na fin.úřadě 1 a 1/2 stránky, snad 30 řádků, které se týkali pozemků, paní správkyně mně to celé nadiktovala. Příště jsem si to raději vyplnila i z pozemky. Vím, že některé finan.úřadu si to vyplňovali dokonce sami. Jednalo se o byty 60-70 m2, garáž, bez zahrádky a daň je cca 650 Kč. Tak nevím, jestli 50 Kč je správné. Do konce týdne budu mít snad vyplněné přiznání. Pokud si budu jista, že je dobře vyplněné, naskenuji ho a pošlu výboru. Jen pokud budu mít správný mail. Dnes se mi 2 x vrátil mail na výbor jako nedoručitelný.
Odpovědět
#44

Správný email výboru A je:

britskactvrta@gmail.com
Odpovědět
#45

britska Napsal(a):Pokud si budu jista, že je dobře vyplněné, naskenuji ho a pošlu výboru.
Co třeba zveřejnit ho i zde? Pomůžete tak více lidem Wink Kontaktní údaje se mohou začernit.
Odpovědět
#46

Holt si to teda každný z nás musí vyplnit od A až do Z. Já už mám část s pozemky za sebou a dnes se pustím do bytu..

2 Blueorange: díky, koeficient je 5
Odpovědět
#47

K předzahrádce bych řekl, že není v katastru zapsaná na majitele bytu. Ta je na společném prostoru. Majitel bytu, ke kterému zahrádka patří jí má jen ve výlučném užívání. Je to z důvodu případných oprav (např. izolace stropu) aby se to platilo z fondu oprav a ne aby to platil přímo majitel bytu. Tak si to myslím.
Odpovědět
#48

ivo/ předzahrádka se může dělit plošně na 2 části:
1. část nad garážemi - k té má "majitel bytu" pouze výhradní právo užívání
2. část přímo na terénu - ta "majiteli bytu" patří dle KN

Skutečný stav lze jednoduše zjistit nahlédnutím do snímku KN.
Odpovědět
#49

2 Jistr : něco na tom bude, už se ale v té změti předpisů a právních výkladů začínám ztácet, proto jsem se ptal známé, která na FÚ pracuje a její vyjádření, cituji: "FÚ takové pozemky (rozuměj jako naše) považuje za veřejně přístupné a daň tak není potřeba platit/přiznávat. Jestliže by ale někdo ze spoluvlastníků podal přiznání dobrovolně za svůj podíl, pak by i ostatní museli přiznání dle zákona podat, nebo mít společného zástupce."Big Grin ..ještě si to zkusím ověřit na našem úřadu pro Prahu 5, jestli se k tomu náhodou nestavějí jinak :|

zjednodušený návod, jak spočítat daň z nemovistosti :

Příklad: byt 73m2, spoluvlastnické podíly na pozemcích a společných prostorech, garáž a komora 2m2
  • Zjistěte si ze smlouvy výměru podlahové plochy bytu (pozor!! dle § 2 zák. 72/1994 Sb. se v našem případě do podlahové plochy započítává i komora)..V modelovém příkladě činí celková výměra podlahové plochy 75m2
  • Výměru podlahové plochy vynásobte koeficientem 1,2 (zohlednění společné části domu). Získáte tak základ daně.
  • Následně si musíte spočítat sazbu daně. Dostanete ji tak, že základní sazbu 2 Kč/m2 vynásobíte základním koeficientem podle počtu obyvatel v obci, kde stavba stojí. Výši koeficientu pro Prahu upravuje vyhláška 16/2001, která jej stanoví na 5 pro celé území hl. m. Prahy. Výsledná sazba daně je tak v našem příkladě činí 10.
  • Základ daně vynásobte výslednou sazbou a tím získáte daň.
  • Úpravu daně o místní koeficient neuvažujeme, protože jej hl. m. Praha nestanovilo.
  • Zatím předpoklad: Když bytový dům stojí na veřejně přístupném pozemku (častý případ na sídlištích), nemusíte platit daň za podíl na pozemcích.

Výpočet: 75 m2 x 1,2 (společné prostory) x 2 Kč/m2 x 5 (koeficient pro Prahu) = 900 korun

Big Grin
Odpovědět
#50

Ondrass : diky za příklad , je to úplně jasný dle tvýho výpočtu.
No a jak na zahrádku, když je to jako samostatný pozemek? jaký tam je koeficient a sazba za m2
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)