Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Volba jiného dodavatele elektřiny než PRE
#1

Jak se nám blíží termín předání bytu, stojí za to zvážit, zda již hned od začátku nezvolit jiného dodavatale elektrické energie než PRE (tj. PRE zůstane distributorem, dodavatelem elektřiny však bude někdo jiný). PRE je totiž v naší zemi spolehlivě nejdražší, jak je vidět např. z následující kalkulačky: http://kalkulator.eru.cz/VstupniUdaje.aspx (distribuční sazba je D02d, jistič 3x25A, roční spotřeba elektřiny, pokud ji přímo neznáte ze současného bydlení, může být cca 2000 kWh).

Pro srovnání shrnuji cenu za 1 kWh v roce 2010:
* PRE ... 4,55 Kč/kWh
* ČEZ ... 4,26 Kč/kWh
* Nano Energies ... 4,22 Kč/kWh
* ČEZ, tarif Měsíc ... 3,72-3,96 Kč/kWh (za 01-05/2010)

My už si jednu změnu z PRE (na ČEZ) zkusili a musím říct, že s PRE již nechci mít nic společného Sad. O změnu jsme žádali v březnu a smlouva s nimi byla již od CG tak blbě nastavená, že jsme přechod provedli až na přelomu roku (tj. čekali jsme 9 měsíců). Trochu jsme zariskovali a zvolili tarif ČEZ měsíc (cena elektřiny se určuje podle ceny na trhu jendou měsíčně) a rozhodně si zatím nemůžeme stěžovat. Pravda tedy je, že nízká cena elektřiny je asi důsledkem krize Rolleyes. Do BČ uvažujeme buď opět o tarifu ČEZ měsíc nebo o Nano Energies.

Volal jsem na ČEZ a snažil se vyzvědět, jak postupovat, pokud chci být rovnou od začátku u ČEZ. Bohužel to bude asi trochu komplikované:
A/ Pokud by Průmstav elektroměr neodhlásil, ale pouze na nás převedl (tj. elektroměr zůstane fyzicky na místě), pak by šlo patrně poměrně rychle uzavřít smlouvu o distribuci s PRE a smlouvu o sdružených dodávkách elektřiny s ČEZ (zdržení je celkem asi 8 dní).
B/ Pokud se elektroměry demontují (což je nejspíš náš případ), tak nám nezbývá než se v prvním kroku přihlásit k PRE a to buď:
B.1/ PRE pouze pro distribuci a následně hned uzavřít smlouvu o sdružených dodávkách elektřiny s ČEZ ... to má drobnou nevýhodu v tom, že budeme o cca 8 dní déle bez elektřiny, musíme totiž počkat až ČEZ za nás s PRE uzavře příslušné smlouvy, teprve potom se namontuje elektroměr)
B.2/ PRE pro distribuci i dodávku elektřiny. Obratem však sjednat přechod k ČEZ, který podle výpovědní smlouvy může trvat 1-3 měsíce (podle našich zkušeností však klidně do konce roku Sad). Do doby převodu budeme platit drahou elektřinu od PRE, ale zase ji budeme mít o něco dříve.

Pokud budeme při připojení k PRE nějak cenově zvýhodněni, jak psala madite v jiném vlákně, pak se samozřejmě vyplatí pouze možnost B.2.
Odpovědět
#2

Jsem v této věci laik.

Díval jsem se na možnost volby dodavatele elektřiny před pár týdny. Našel jsem např. tento článek starý rok a půl (což může být dost neaktuální), avšak předpokládám, že rozdělení faktury za elektřinu na jednotlivé položky bude stále stejné. Rozdíl v ročních nákladech bude zřejmě ve stokorunách, možná v tisícikoruně. Otázkou pak pro mne bylo, zda se to vyplatí měnit i při takovémto rozdílu (samozřejmě každá úspora dobrá, ale čas také něco stojí).

A ještě odkaz na novější článek: Cena elektřiny 2010: Nejlevnější je ČEZ s 4,35 Kč/kWh, nejvíce ušetříme s PRE
Odpovědět
#3

Sem taky laik, ale pokud si laicky spoctu usetreny penize PRE vs. CEZ, tak mi to zas takova uspora neprijde ( pokud teda pocitam s 2MWh/rok ):

PRE - 9100czk rocne
CEZ - 8700czk rocne ( sazba, kterou zminil Dan )
tj. ze za rok clovek usetri 400czk => cca. 33czk mesicne.

Takze bych se asi nerozhodoval podle penez, ale podle zkusenosti s danou spolecnosti. A to ja nemam :-)
Odpovědět
#4

Já teda nedaruju PRE už ani korunu Sad. Btw. když si vybavím byt úspornými žárovkami ušetřím přibližně stejně jako na změně dodavatele elektřiny. Když přejdu od kamenné banky k internetové, tak je úspora také zhruba stejná. Takže je to spíš o postoji k molochům Wink.
Odpovědět
#5

No a proto rikam, ze to neni moc o penezich, ale to ty dany spolecnosti...
Odpovědět
#6

Tak to asi PRE. Jungmannplatz, tj. dosažitelnost dobrá, pracovní doba relativně dlouhá, čekací doby podle situace, pracovní efektivita vysoká. Wink
Odpovědět
#7

ten kdo z Vás chce rovnou elektřinu od někoho jiného tak ať Vám ve Finepu zaškrtnou dobrou kolonku v protokolu pro PRE na hoře v pravo jsou 4 kolonky:
-smlouva o sdružených službách dodávky elektřiny
-smlouva o dodávce silové elektřiny
-smlouva o distribuci elektřiny
-smlouva o připojení

Možná je to ve výsledku jedno ale radši to tu píši, třeba se to potom urychlí když budete chtít hned jiného dodavatele kdo ví.
Odpovědět
#8

My jsme volali na RWE, bohužel nás odkázali, že si musíme zřídit elektroměr a odběr od PRE, poté ihned volat na RWE a že oni vše zařídí, abychom mohli přejít k nim. Jediný problém je v tom, že PRE má 3 měsíční výpovědní lhůtu, se kterou nikdo nic nenadělá.
S RWE není problém se domluvit na výši splátky (snížení oproti PRE).
Odpovědět
#9

madite, GaMi/ a nevíte jaká kolonka je tedy ta správná pro připojení PRE = distribuce + kdokoliv_jiný = dodávka? Já bych tipoval "smlouva o distribuci elektřiny", ale "smlouva o připojení" vypadá také podezřele. To je přesně to čeho jsem se obával :/ - na ty jejich formuláře prostě nemám sílu. Jinak mě na ČEZu řekli že za mě jsou schopní vše vyřídit včetně připojení elektroměru.
Odpovědět
#10

já mám zaškrtnuto o sdružených službách dodávky ele.
ale pokud chce někdo jenom elektroměr a né elektřinu tak bych řekla že je to kolonka - smlouva o připojení ( já bych to tak tedy chápala ale myslim že se stačí zeptat toho kdo ten formulář bude vyplňovat )
Odpovědět
#11

My měli zaškrtnuto také smlouva o sdružených službách, neb RWE jak jsem již psala řeklo: musí elek. zapojit PRE a začít dodávat poté Vám vše převedem k nám.. O ČEZ jsme neuvažovali...
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)