Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Energetické štítky
#1

Ahoj všem,
ráda bych se zeptala, zda někdo z vás řeší energetické štítky?

Cituji z článku na penize.cz
"Průkaz energetické náročnosti by se měl vystavovat pro celou budovu – a následně se rozpočítá energetická náročnost jednotlivých bytů podle velikosti. Jestliže se ale společenství vlastníků nebo družstvo nedohodne, můžete si nechat vystavit průkaz na svůj byt sami. "
zdroj http://www.penize.cz/vlastnictvi-nemovit...ledna-2013
Díky za info
Odpovědět
#2

Pro nás to asi zatím neplatí, ne? Viz ten článek:

Domy, které již stojí (a neprodávají se, nově nepronajímají ani nepřestavují) se budou muset povinně průkazy energetické náročnosti vybavit až později, postupně v letech 2015 až 2019 – zjednodušeně řečeno podle své plochy.

Rolleyes
Odpovědět
#3

Průkaz energetické náročnosti musí být součástí projektové dokumentace myslím od roku 2009. Nevím tedy jestli se to týkalo Britské, když byla kolaudovaná 2010. Asi by to mělo vědět vedení SVJ.
Odpovědět
#4

Britská energetický průkaz určitě má, s 99% pravděpodobností jsme třída C (ne-li ve skutečnosti hůř)
Odpovědět
#5

talestalker Napsal(a):Britská energetický průkaz určitě má, s 99% pravděpodobností jsme třída C (ne-li ve skutečnosti hůř)
Nemame stitek. Ptal jsem se.
Odpovědět
#6

Novela udává nutnost zajistit energetický průkaz a štítek při:
◦Výstavbě nových budov (povinnost od roku 2009).
◦Při rekonstrukci stávajících budov v případě rozsáhlých změn budov s celkovou podlahovou plochou nad 1000 m2.
◦Při prodeji rodinného domu, bytu* či komerční nemovitosti.

◦Při pronájmu rodinného domu či budovy. Pro pronájem bytu bude energetický průkaz povinný až od roku 2016.

*Vlastník bytové jednotky může do roku 2016 nahradit energetický průkaz předložením faktur či vyúčtováním za 3 předchozí zúčtovací období. V případě, že není schopen tyto faktury předložit, je povinen nechat si zpracovat energetický průkaz nebo si jej vyžádat u SVJ. Pro bytová družstva je tato povinnost od 1. 1. 2016.

Energetický průkaz podle zákona od 1.1.2013 mít nemusí:
◦ Nemovitosti, které nejsou určené k prodeji.
◦ Energetický průkaz nemusí mít budovy s celkovou užívanou plochou menší než 50 m2.
◦ Chaty, chalupy a budovy určené k rekreaci.
◦ Kulturní památky a budovy pro náboženské účely.

Od 1.1.2013 zavádí novela zákona povinnost předkládat energetický průkaz při prodeji či pronájmu budovy a to již při samotné nabídce nemovitosti ve sdělovacích prostředcích.

Vlastník budovy nebo společenství vlastníků mají za povinnost od 1.1.2013:
1.Zajistit zpracování průkazu autorizovanou osobou při prodeji budovy nebo ucelené části budovy - např. bytu. U prodeje bytu je možno místo energetického průkazu předložit vyúčtování energií za poslední 3 roky.
2.Zajistit zpracování průkazu při pronájmu budovy. V případě pronájmů částí budov tj. bytů má nová povinnost platit až od roku 2016.
3.Předložit energetický průkaz nebo jeho ověřenou kopii možnému kupujícímu nebo nájemci budovy či bytu k nahlédnutí.

4.Předat průkaz nebo jeho ověřenou kopii kupujícímu nebo nájemci budovy či bytu nejpozději při podpisu kupní nebo nájemní smlouvy. Kdy energetický průkaz je považován za zákonnou přílohu kupní smlouvy a prodávající se nepřiložením průkazu vystavuje kromě finanční pokuty i možným problémům v budoucnu, protože následný majitel nemovitosti může kupní smlouvu rozporovat až 3 roky o nabytí nemovitosti a PENB zpětně vyžadovat.
5.Zajistit uvedení ukazatelů energetické náročnosti budovy uvedených v průkazu v informačních a reklamních materiálech při prodeji budovy nebo bytu.


Jak vyplývá z výše popsaného, tato povinnost zajistit zpracování energetického průkazu vzniká majiteli nemovitosti již při samotné nabídce a inzerci v reklamních materiálech a ve sdělovacích prostředcích.

Jestliže si tedy majitelé na přelomu roku nezajistí energetický průkaz, vystavují se od ledna 2013 možným pokutám vyplývajících ze zákona.

V případě porušení zákonné povinnosti zajistit a následně vlastnit k prodávané nemovitosti energetický průkaz (PENB), se vlastník vystavuje pokutě až do výše 100 000 Kč.

Jestliže pak nebude energetický průkaz přiložen, jako součást kupní smlouvy, vystavuje se prodávající dalšímu riziku spojenému s prodejem nemovitosti, protože následný kupující může až 3 roky zpětně po původním majiteli průkaz vyžadovat případně považovat kupní smlouvu za neúplnou.

Pokud prodávající nedoloží energetický průkaz k budově novému majiteli, vystavuje se riziku následných soudních sporů.
Odpovědět
#7

Jen pro info, 1.4. nabyla účinnosti vyhláška 78/2013 o energetické náročnosti budov. Tedy jak se štítky mají dělat. Zde bych chtěl jen vypíchnout, že u nových dokončených staveb je nutné doložit dokumentaci skutečného provedení stavby. Už je to nějaká doba, kdy jsem zjišťoval, kdo tuto dokumentaci vlastně u nás má. Nezjistil a pak už jsem to vzdal. Zajímaly mě určité detaily provedení přizdívek v koupelně, osazení oken, napojení vnitřních omítek na strop u dozděných příček atd.., Myslím že je to všechno udělané jinak, než je v dokumentaci navržené.
Např. všechny dozděné stěny nemají pružné napojení omítek na strop, což způsobuje odtržení omítky z důvodu průhybu stropu. Přizdívky v koupelně kolem vany mají vodorovně osazené kachličky, pak stojí voda. Kolem oken tuším PUR pěnu, už podle rozhovoru s jiným majitelem co to reklamoval. Dnes se ví, že je to naprosto špatně, profukuje, teplotně netěsní. Myslím že projektanti to už nějakou dobu takto nenavrhují. Takže Vy co ještě máte byty v záruce, vás by to mohlo zajímat. Taky by mě zajímalo osazení oken, jestli jsou předsazené, nebo zapuštěné - tepelné mosty.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)