Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Praskání žárovek
#1

Chci se zeptat, zda někomu z vás také neustále odchází žárovky v bytě. Ještě než jsme měli světla, tak tam byly obyčejné žárovky a ty jsme museli věčně vyměňovat. Ale i poté, co elektrikáři namontovali světla, nám žárovky praskají - máme tam takové ty malé (G9 myslim), které nejsou úplně levné a docela mě to už štve. Máte s tím někdo také zkušenost?
Odpovědět
#2

Myslím, že mám podobné žárovky ale zatím drží.
Odpovědět
#3

Ano mám zkušenost se světlem v koupelně. Světlo obsahuje 2x G9. Na světle máš napsáno kolik W tam můžeš dát max. Např. řekněme 25 W. V Hornbachu mi poradili dát tam výrazně nižší tj. třeba 20 W. Pak taky záleží kterou stranou ji do té patice dáš. Stalo se mi že blikala, otočil jsem ji a blikat přestala a svítí již dlouho. Pokud to jde nešahej na žárovku při montáži holýma rukama namontuj ji třeba přes obal ve kterém byla zavakuovana.
Odpovědět
#4

Ja vim, jak montovat žárovku (mám na ně speciální rukavice, které byly přiloženy k těm svítidlům).
Samozřejmě tam ani nemáme více W než je povoleno a předtím mi tam praskaly i čtyřicítky žárovky (ty obyčejné).

Prostě je to záhada. Že by poltergeist? Big Grin
Odpovědět
#5

určitě to nebude změnou napětí na síti, máte to tu všichni stejné. Spíš bych to viděl na nějaký málo utažený drát, který by mohl "jiskřit" a tedy připojovat a odpojovat. Nebo problém na fíčku a mohlo by se v síti objevit 400V. Nevím. Je to asi na revizi. Změřit přechodové odpory.
Odpovědět
#6

Zatím když mi ukazovali sklep/komoru v podzemínm patře, praskla tam žárovka okamžitě po prvním rozsvícení, takže ten problém opravdu existuje. TH
Odpovědět
#7

AHamacek@seznam.cz Napsal(a):Zatím když mi ukazovali sklep/komoru v podzemínm patře, praskla tam žárovka okamžitě po prvním rozsvícení, takže ten problém opravdu existuje. TH

No ve sklepě při prvním rozsvícení po buhví jaké době to i chápu :-)
Odpovědět
#8

Příští týden už bychom měli pobývat na BC, připojím měřák a uvidím. U nás zatím nic neprasklo, jen jsem si všiml malého kolísání světla. U halogenů je důležité, jaký mají měnič z 230V na 12V, jestli obyčejné trafo nebo měnič se stabilizací. U obyč trafa změna na vstupu se promítne do změny na výstupu. Na BC rozhodně nestraší a kdyby byly vážné problémy v síti, musely by se projevovat hromadně. BLueorange, kouknu na to, záhadologie mě baví.
Odpovědět
#9

Příští týden už bychom měli pobývat na BC, připojím měřák a uvidím. U nás zatím nic neprasklo, jen jsem si všiml malého kolísání světla. U halogenů je důležité, jaký mají měnič z 230V na 12V, jestli obyčejné trafo nebo měnič se stabilizací. U obyč trafa změna na vstupu se promítne do změny na výstupu. Na BC rozhodně nestraší a kdyby byly vážné problémy v síti, musely by se projevovat hromadně. BLueorange, kouknu na to, záhadologie mě baví.
Odpovědět
#10

My za rok bydlení vyměnili 4 prasklé žárovky.
Odpovědět
#11

Nikka Napsal(a):My za rok bydlení vyměnili 4 prasklé žárovky.

To mi příjde také dost.
Odpovědět
#12

Kryton Napsal(a):Příští týden už bychom měli pobývat na BC, připojím měřák a uvidím. U nás zatím nic neprasklo, jen jsem si všiml malého kolísání světla. U halogenů je důležité, jaký mají měnič z 230V na 12V, jestli obyčejné trafo nebo měnič se stabilizací. U obyč trafa změna na vstupu se promítne do změny na výstupu. Na BC rozhodně nestraší a kdyby byly vážné problémy v síti, musely by se projevovat hromadně. BLueorange, kouknu na to, záhadologie mě baví.

Tak jooooSmile Co máš za měřák?
Odpovědět
#13

My nemenili jeste ani jednu :-)
Odpovědět
#14

Já jednu včera Big Grin
Odpovědět
#15

my menime s vysokou frekvenci Sad jak obycejne, tak i usporky
Odpovědět
#16

Petra Napsal(a):my menime s vysokou frekvenci Sad jak obycejne, tak i usporky

Cauky, no my právě taky a není to zrovna levná záležitost :o
Odpovědět
#17

Mám obyčejný multimetr. Kouknu kolik toho teče v síti a kolik dává měnič pro halogeny. Důležité je vědět, jestli se přepaluje vlákno, nebo žárovkky praskají. Jestli vlákno, tak přepětím. V tom případě, by pomohly výkonnější žárovky, které by více zatížily měnič. Nesmí se ale překročit max. výkon měniče, sice má rezervu, ale mohl by se přehřát a spálit, jestli nemá jištění. Jestli praská sklo žárovek, tak je to nevhodnou konstrukcí svěla. 5ešením je osadit slabší žárovky nebo vyměnit světlo. Jenže je zajímavé, že halogenové žárovky jsou konstruovány na vyšší teplotu, je to dokonce podmínkou jejich správné činnosti(rekombinace materiálu vlákna na rozhraní vlákna a halogenového plynu). Co jim nesvědčí a co by mohlo způsobovat praskání, jsou prudké změny teploty, například postříkání vodou. Jinak jsou dost odolné. O víkendu bych měl být k odchytu na Britské.
Odpovědět
#18

Kryton Napsal(a):Mám obyčejný multimetr. Kouknu kolik toho teče v síti a kolik dává měnič pro halogeny. Důležité je vědět, jestli se přepaluje vlákno, nebo žárovkky praskají. Jestli vlákno, tak přepětím. V tom případě, by pomohly výkonnější žárovky, které by více zatížily měnič. Nesmí se ale překročit max. výkon měniče, sice má rezervu, ale mohl by se přehřát a spálit, jestli nemá jištění. Jestli praská sklo žárovek, tak je to nevhodnou konstrukcí svěla. 5ešením je osadit slabší žárovky nebo vyměnit světlo. Jenže je zajímavé, že halogenové žárovky jsou konstruovány na vyšší teplotu, je to dokonce podmínkou jejich správné činnosti(rekombinace materiálu vlákna na rozhraní vlákna a halogenového plynu). Co jim nesvědčí a co by mohlo způsobovat praskání, jsou prudké změny teploty, například postříkání vodou. Jinak jsou dost odolné. O víkendu bych měl být k odchytu na Britské.

No ony ty žárovky vždycky zčernají, takže předpokládám, že se přepálilo to vlákno.
Odpovědět
#19

Aha, tak to by bylo přepětím. Abych potěšil, předevčírem nám při prvním testovacím praní vyhořela pračka. Doufáme, že je to vinou té pračky a ne něčeho jiného. Naměřil jsem lehké přepětí v síti, 243V, ale to by neměl být problém. Obávám je jen napěťových špiček. Zatím si nikdo nestěžoval, že by mu odcházelo něco jiného. Světla přeměřím, co do těch žárovek jde.
Odpovědět
#20

Kryton Napsal(a):Aha, tak to by bylo přepětím. Abych potěšil, předevčírem nám při prvním testovacím praní vyhořela pračka. Doufáme, že je to vinou té pračky a ne něčeho jiného. Naměřil jsem lehké přepětí v síti, 243V, ale to by neměl být problém. Obávám je jen napěťových špiček. Zatím si nikdo nestěžoval, že by mu odcházelo něco jiného. Světla přeměřím, co do těch žárovek jde.

Ahoj, tak to jsi mě moc nepotěšilSad Tak snad neodejde nic jiného než těch pár žárovek.
Odpovědět
#21

No je zvlastni, ze to dela jen nekomu. Ja doma nepozoruju nic neobvykleho. Svetla sviti stejne, nic neblika, nemenil jsem od srpna jediny svetlo krome tech, co byly koupeny uz se svetlem. U tech ale nikdy nevis, kdo s nima co delal. 243V je ale docela dost, ne? :-)
Odpovědět
#22

Kryton Napsal(a):Naměřil jsem lehké přepětí v síti, 243V, ale to by neměl být problém.

Standardní napětí je 230V a tolerance je ±10%. Pak ta horní hranice vychází na 253V a naměřených 243V by zařízení měla zvládat. Předpokládám, že ta pračka půjde reklamovat.
Odpovědět
#23

Jak psala Petra, také se potýkáme s praskáním žárovek, zejména neúsporných na chodbě. Praská to jak na běžícím pásu. Vždy se přepálí vlákno. Jednou šly dokonce dvě najednou a vyhodilo to i pojistky. Úsporné žárovky praskly cca 4, všechny byly dodány se světly. Zda to je u neúsporných přehříváním v uzavřeném světle nebo něčím jiným, to nevím. Světla jsou určitě zapojena ok. Na podzim loňského roku u nás (B2) elektrikář naměřil 239 V.
Odpovědět
#24

Nám to taky 2x vyhodilo i pojistky, ale nejen v bytě, ale i hlavní??? na chodbě. Rolleyes U nás to špatným zapojením být ani nemůže, máme v chodbě stále jen ty žárovky na káblíku Big Grin
Odpovědět
#25

Ano, je to v toleranci. Reklamace úspěšná, něco spáleného ve zdroji, opraveno.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)