Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Zasklívání lodžie a další venkovní úpravy - je nutný souhlas SVJ?
#1

Odkladiště na balkónech a lodžiích taky nemám rád - doufám, že sousedi budou mít rozum a taky doufám, že někoho nenapadne si lodžii zasklívat Sad .
Odpovědět
#2

Lodžie / zasklená lodžie, pokud se nejedná o architektonicky citlivé a komplexní řešení (např. zasklení všech lodžií), je poměrně dost ošklivá a tím imo celkově snižuje hodnotu celého domu. Ke změně vzhledu domu je třeba souhlas 100% spoluvlastníků nemovitosti (v našem případě patrně všech obyvatel A, B a C), jinak se jedná o změnu nelegální. Výjimku myslím představuje bezrámové zasklení, ale protože to by zase znamenalo zásah do zábradlí, tak v našem případě asi nepadá v úvahu. Zasklení navíc samozřejmě sníží denní osvětlení uvnitř bytu, ale to je spíš problém majitele dotčeného bytu. Co jsem měl možnost zatím vidět, tak si lidé poměrně často lodžie zasklívají (u nás cca 10% případů) a vzniklou "místnost" využívají jako komoru, což je z venku na fasádě také bohužel dost vidět.

Hlídač / Chytil nás na vnitroblokovém chodníku (resp. v tom, co chodníkem jednou bude) zhruba u budoucího jezírka na sever od B2. Do areálu jsme přišli ze západu. Hlídač vynášel nějaké smětí do kontejnerů na jih od B2 a při návratu, když zavíral vrata v oplocení mezi B2 a C1, si nás všimnul. Blíž k nám nešel. V době, kdy jsme se tam procházeli, to tam bylo okouknout min. 5 dalších skupinek, nikdo z nich však do vnitrobloku jako my nešelSmile.
Odpovědět
#3

a jak je to s dřevěným plůtkem či zástěnou na předzahrádce? Potřebuji souhlas všech a nebo si můžu na vlastní zahradě dělat co chci??? Big Grin
Odpovědět
#4

Smile No v domě, kde teď bydlíme, si náš výbor SVJ najal právního poradce specializovaného na bytové právo a z jeho výkladu zákonů (které přímo neznám, takže předávám jen z druhé ruky) vyplynulo, že bez souhlasu všech členů SVJ a architekta domu (předpokládám, že autorská práva na sebe nechal převést Finep) nelze v exteriéru ani umístit satelitní anténu nebo v atriu lavičky. Tento výklad mi přijde hooodně přitažený za vlasy Wink. O tom, že je však obecně problém se zasklíváním lodžií, ale vím ze stavebního zákona - obecně se řeší právě použitím bezrámového zasklení.

Hodně také záleží na tom, jestli lodžie/zahrádka/balkón/terasa bude skutečně v našem osobním vlastnictví, či zda bude v majeku SVJ a my k ní budeme mít pouze právo užívání. Takto například na Proseku před 3mi lety nepředal Centralgroup do majetku vlastníků bytů: vnější stranu oken, vnější stranu vstupních dveří do bytu, veškeré lodžie, terasy a předzahrádky, parkovací stání apod. Potom je vlastně jakákoliv stavební úprava na těchto konstrukcích zásahem do majetku nekoho jiného (SVJ) a teoreticky ji nesmíš provést.

Osobně si myslím, že pokud bude vlastníkem bytu provedená úprava mobilní nebo proveditelná/odstranitelná bez zásahu do stavební konstrukce, pak její umístění stavební zákon vůbec neřeší: dřevěný plůtek, který nedestruktivně postavíš na zemi nebo rozumně připevníš ke stávající konstrukci je v pořádku; ale plůtek, který bys chtěl kotvit např. k ŽB stropní desce garáže nebo bytu o patro níž skrz hydroizolační souvrství je problém ... a tak podobně.
Odpovědět
#5

pozor na ty venkovní žalizie, jestli se navrtávaj do fasády tak to bude muset nejdřív schválit SVJ, stejně tak markýzu atd, nebo aspoň myslim, neběl by se měnit vzhled budov bez souhlasu majitele!! to by chtělo aby je měli všivhni mě se to taky líbí
Odpovědět
#6

My máme zájem o bezpečnostní venkovní žaluzie, jak proti vloupání tak proti světlu. Jsme hned nad těma bytama s předzahrádkama. Ten jejich plůtek se dá snadno překonat, vylézt se dá po betonovém sloupku k nám na balkón. A tak by se nám nelíbilo kdyby tam někdo v noci při spaní špacíroval :o nedej bože aby si vyháčkoval okno nebo dveře :mad:

madite Napsal(a):pozor na ty venkovní žalizie, jestli se navrtávaj do fasády tak to bude muset nejdřív schválit SVJ, stejně tak markýzu atd, nebo aspoň myslim, neběl by se měnit vzhled budov bez souhlasu majitele!! to by chtělo aby je měli všivhni mě se to taky líbí
Odpovědět
#7

to Walker/ tak top jsem Vás možná viděl, když jste dělali podlahy,... nemáte balkon na V k Siemensu a na něm rákosí? Tongue
Odpovědět
#8

souhlas. taky si myslim ze do toho nema kdo co kecat, jsou to tvoje okna.. a hotovo... toto uz mi prijde za vlasy pritazene, kdyby si clovek nemohl udelat na svych oknech co chce.... stejne fasady jsou tak barevne, ze nejaka barva navic neuskodi.. legrace... myslim ze clovek s vkusem, urcite neudela nejakou silenost..
Odpovědět
#9

no dle specifikace zákona ty okna tvoje nejsou patří majiteli baráku což je teď finep pak SVJ.
Stejně tak jako ti nepatří garáž, balkón, terasa, zahrádka atd..... ty jsi pouze uživatel.
mě je to jedno kdo si tam co dá já na to jenom upozornila, ať to tam klidně vypadá jak v cirkuse na tom nezáleží důležité je aby se tam každý cítil dobře jak štěně v pelíšku Cool
Odpovědět
#10

no myslím, že má zahrádka je na mém pozemku, takže je moje :-))) má své číslo na katastru jako pozemek.
Asi zahradky co jsou ve vnitrobloku nad garážema asi jsou v majetku SVJ, ale nevím to jistě. :|
Odpovědět
#11

fanosik Napsal(a):to Walker/ tak top jsem Vás možná viděl, když jste dělali podlahy,... nemáte balkon na V k Siemensu a na něm rákosí? Tongue

Jojo, to mame. Paja tam rakosi v nedeli instalovala Smile
Odpovědět
#12

Jenom technická poznámka k vlastnictví oken Smile. V zákoně č. 72/1994 o vlastnictví bytů nejsou okna jmenována jako společná část budovy. Rozhodující je tedy dle mého názoru prohlášení vlastníka budovy, jenž sice nemám k dispozici, ale je z něj ve věci společných částí budovy zřejmě citováno v našich SOPVJ, čl. II., odst. 3, písm. d):
Citace:3. Společnými částmi „Budovy“, které jsou ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek v „Budově“, jsou veškeré části budovy, které nejsou součástí jednotek ani jejich příslušenstvím, a které zároveň nejsou společnými částmi budovy, jež jsou ve spoluvlastnictví pouze některých vlastníků jednotek. Jedná se o:
...
d) okna a dveře přímo přístupné ze společných částí domu, vyjma vstupních dveří do jednotek a jejich příslušenství, vjezdová vrata do garáží včetně jejich příslušenství

Okna jsou tedy imo ve vlastnictví majitelů konkrétních bytů.
Odpovědět
#13

aha u nás je to jinak okna vlastní družstvo(myslim) taky se to platilo z fondu oprav, ale bylo to složitější, nejdřív nám to měli vyměnit zadarmo když se nastavovala patra ( dali jsme půdu zadarmo firmě a oni za to muselo vše zrekonstruovat, udělat výtah okna atd....) ale nepovedlo se jim to vyjednat u památkářů tak ty okna jenom repasovali, což se jim nepovedlo tak nám dávali nějaké peníze a z těch se to zaplatilo

PS: ano okna jsou naše ale né fasáda, mě šlo o to pokud se vrtaj rolety do fasády - tak by o tom mělo rozhodnout SVJ, samozřejmě pokud jsou upevněna na okna ( rám oken tak je to o.k.) to jsem tim myslela
Odpovědět
#14

madite/ nám CG v 2006 prodal okna zevnitř a zvenku je prohlásil za společnou část budovy Wink. Takže se to fakt liší čistě podle prohlášení vlastníka. Tak, jak to zřejmě dělá Finep, to bude z hlediska venkovních rolet 100% příjemnější Smile.
Odpovědět
#15

to určitě sama jsem ráda, že ty okna jsou z venku naše taky bych ty rolety brala a zevnitř jenom čínské stěny nebo něco takového
Odpovědět
#16

Karel/ tak to bohužel, ale dalo se to čekat ---> Finep měl v SOBS ohledně balkónů a lodžií blbou formulaci Sad. Zajímalo by mě ale, jestli by té chyby dokázal někdo legálně využít k tomu, aby vyklouznul z koupě bytu, pokud by si ji rozmyslel, aniž by musel platit penále - naopak Finep by mu proplatil zpět klientské změny atak...
Odpovědět
#17

karel: dle KS jsi pouze výhradní uživatel ( přesné znění - konstrukční a izolační části balkónů, lodží a teras, včetně zábradlí a všech jeho prvků s tím, že je mají výlučné právo užívat vlastníci jednotek, z nichž jsou přístupné) je to stejné jako gar. stání lidi za ně zaplatili ale jejich nikdy nebude vždy budou součástí stavby ( baráku ) pokud by majitel baráku nerozhodl jinak nikdy garáž nesmí nikdo prodat samostatně prodat je mohou jenom s bytem ke kterému bylo přiřazeno
Odpovědět
#18

no nas toto tema take napadlo jiz pri jednani o koupi bytu a proto mame od FINEPu, jakozto v te dobe vlastnika cele nemovitosti, pisemne svoleni k zaskleni jedne z lodzii.
Musime (a i chceme) samozrejme dodrzet podminky ohledne vzhledu a dokonce i firmy jejiz technologie bude pouzita (VEKRA)...
IMO je toto take cesta jak si toto zajistit. Nas byt ma 2 terasy a mit obe otevrene nedava moc smysl... ne ze bychom se odhodlavali k zasklivani hned, ale snad se pak nestrhne mela Smile))
Odpovědět
#19

zdravím, rád bych se zeptal sousedů, kteří si nechali zasklít balkon jakou firmu k realizaci využili a jestli zasklení řešili se stavebním úřadem...
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)