Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Nezvolení orgánů a k pozvánce na shromáždění
#1

Ahoj,

v návaznosti na včerejší diskusi v Majáku jsem v zákoně na 100pro ověřovala, jak je to s postupem při nezvolení orgánů SVJ, ačkoli to doufám nehrozí:-):
- pokud se nesejde shromáždění nebo pokud nejsou orgány shromážděním zvoleny (viz není potřebný počet hlasů), plní funkci (statutárního) orgánu SVJ (tj. normálně výbor nebo tzv. pověřený vlastník) vlastník, který vlastní tolik jednotek, že součet podlahové plochy jím vlastněných jednotek činí více než 1/2 souhrnu podlahové plochy všech jednotek v domě,
- není-li žádný takový (majoritní) vlastník, plní funkci (statutárního) orgánu SVJ společně vlastníci těch jednotek, kteří se stali členy SVJ v den jeho vzniku (=v den doručení listiny s doložkou o vyznačení vkladu vlast. práva do KN v pořadí druhému novému nabyvateli - viz SVJ vzniká ze zákona v domě s nejméně 5 jednotkami ve vlastnictví 3 různých vlastníků dnem doručení listiny s doložkou viz výše.... .......poslednímu z těchto vlastníků), což je původní vlastník, prvý nabyvatel, druhý nabyvatel a dále ti vlastníci, kterým bylo nejpozději k tomuto dni vloženo vlastnické právo do KN (i když se o tom dozvěděli na základě rozhodnutí katastrálního úřadu o povolení vkladu vlast. práva do KN později - viz vlastnické právo se nabývá "zpětně" ke dni podání návrhu na vklad vlast. práva do KN).

Co se týče pozvánky na shromáždění vlastníků jednotek, zákon to skutečně výslovně neřeší; řeší to výslovně jen vzorové stanovy SVJ (vydané nařízením vlády č. 371/2004 Sb.), které platí automaticky, nerozhodne-li shromáždění jinak, tak, že pozvánka musí být písemně doručena a současně musí být vyvěšena nejméně 15 dnů před konáním shromáždění = problematický se mi na tom jeví příp. dokazování doručení pozvánky (kdyby někdo chtěl např. zpochybnit shromáždění tím, že nebyl vyrozuměn), pokud by to mělo být vykládáno jakože fakt doručení (obyč.) poštou, ale ono nakonec i při doručení obyč. mailem (ostatně nám pozvánka přišla jen mailem a ne poštou), tzn. upřesnění stanov by možná nebylo (do budoucna) úplně od věci např. ve smyslu, že pozvánka bude vždy fyz. vyvěšena v domě, příp. i odeslána mailem na adresu, kterou vlastníci výboru sdělí + něco ve smyslu, že kdyby se vlastník nedozvěděl o shromáždění, ačkoli se tak dozvědět měl a mohl (viz nesdělil změnu mailu a mohl se seznámit z pozvánky fyz. vyvěšené v domě), je to jeho problém.

Zdar všem
Jana
Odpovědět
#2

Uff Smile. Jen poznamenám, že naše staré SVJ řešilo prokazatelnost doručení tím, že pověřilo domovníky, aby obešli večer všechny byty a rozdali pozvánky na shromáždění proti podpisu. Těm, kteří nebyli zastiženi, byl zaslán dopis s doručenkou pro potvrzení.
Odpovědět
#3

@talestalker: no, ja myslim, ze idea aby bylo svolavani reseno elektronicky ma svuj smysl, protoze i to co pises podle mne neresi situaci, o ktere byla vcera rec, totiz to, ze spousta vlastniku jednotek bud v dome fakticky nebydli (a pronajima, ma to na kseft atd.) nebo ma trvale bydliste i kontaktni adresu kdesi v Rusku, Asii ci prilehlych kontinentech Smile coz krome casoveho zdrzeni s sebou nese i pomerne znacne naklady nehlede na to, ze efekt muze byt pomerne nizky...
Takze otazkou pro mne osobne -a pokud vim, tak Medvik si to hodla vzit za sve - jestli je elektronicke ci jine "lokalni" oznameni dostatecne a prukazne...
Odpovědět
#4

Ta mnou popsaná metoda zajišťuje narozdíl od emailového oznámení alibi svolavateli, tak aby shromáždění nebylo napadnutelné, nikoli maximální účast. Oznámení by samozřejmě mělo probíhat všemi možnými kanály paralelně (email, domovník, nástěnka/vchod) Smile.
Odpovědět
#5

Fórum umožňuje rozesílat hromadně e-maily, pokud to budou chtít budoucí výbory SVJ v rozumném rozsahu využívat, pak jsem k dispozici. Maily jde případně rozesílat i podskupinám (A, B, C - pokud se provede rozčlenění). Beru to jen jako pravděpodobně doplňkovou formu a předpokládám, že se výbory SVJ rozhodnou pro své vlastní řešení. Ale tato doplňková možnost tu je.

Členové fóra se nemusí bát, že bych jejich e-maily předal bez jejich souhlasu dalším členům, nebo byl každý den nový mail kvůli drobnostem. To dělat rozhodně nechci.
Odpovědět
#6

Způsob svolávání orgánů SVJ je zákonem výslovně upraven jen u svolání prvního shromáždění vlastníků jednotek + pak zákone výslovně jen říká, že shromáždění se musí konat aspoň jednou za rok. Svolání shromáždění pak blíže řeší jen vzorové stanovy (viz mj. doručení písemné pozvánky). Jelikož by neměly být v zásadě vyloučeny ani stanovy nad rámec zákona (s opatrností, jakože přiměřeně - v souladu s účelem zákona, dobrými mravy atd.) či rozhodně nejsou vyloučeny stanovy jen jako konkretizace zákona (což se mi jeví případ svolání shromáždění, o němž zákon mlčí) + vzorové stanovy platí, jen nemá-li SVJ upraveno jinak, myslím si, že způsob svolání shromáždění skutečně záleží na konkrétní úpravě ve stanovách, samozřejmě pokud je ve smyslu, že když někdo není "ignorant" (ke společnému spoluvlastictví) nehrozí, že by se o konání shromáždění nedozvěděl, tj. jde-li o úpravu s cílem zajistit řádné fungování SVJ (zde konání shromáždění vlastníků jednotek), což by měl být zájem chráněným zákonem (pro jistotu by ještě chtělo ověřit, zda ke způsobu svolání shromáždění není nějaká soudní judikatura).
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)