Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Jak a čím vrtáte do železobetonu ?
#1

Při vrtání děr pro garnýže do stropu (u dvou děr z pěti) po dvou centimetrech vrták do betonu, průměr 6 mm skončil na ocelové výztuži. Vyměnil za vrták do oceli, bez příklepu. Šlo to to pomalu, do stropu se vždycky vrtá obtížně. Dobré je čelo vrtáku a vrtu namočit nebo namazat. Vrtal při nižších otáčkách do 900, s přestávkami aby se vrták nevyhřál. Při zkouškách zlomil jeden o průměru 4 mm na tři kusy, moc jsem tlačil. Šestka vydržela. Nakoupím do zásoby, dostávají dost zabrat. Pro vrtání obyčejnou příklepovkou jsem nepřišel na nic lepšího. Poptám v železářství co lepšího, vyzkouším a podám report. Sice jsou speciální vrtáky do železobetonu, ale s upínáním KSD do vrtacích kladiv.
Odpovědět
#2

Nejdřív jsem udělal cca 60 děr do ŽB stěny, které jsem s naší příklepovou Boschkou (850 W) vrtal průběžně podle volného času asi 2 týdny od menších průměrů (4 -> 6 -> 8 mm) a i tak jsem se dostal jen cca 40 mm do betonu. V místech s výztuží jsem měl smůlu a příklep měl problém i s kdejakým kamínkem v betonu.

Pak jsem to nevydržel a půjčil si od Evičky rodičů vrtací kladivo (profi Bosch cca 1800 W s SDS Max a adaptérem SDS Plus pro menší průměry). Musím říct že jsem byl naprosto šokovaný. V podstatě bez vynaložení jakékoliv významnější energie jsem vrtal do betonu, jako by to byla cihla s normální vrtačkou. Kladivo je skvěle odtlumené, takže v rukou není cítit vůbec nic. Udělal jsem nakonec všech 110 vrtů 8 mm znovu (o kousek vedle a staré jsem zasádroval). Hloubka cca 80 mm omezená jen délkou vrtáku a hmoždinky. Používal jsem rovnou 8 mm SDS Plus vrtáky s čtyřbřitem a vrtal na co nejnižší výkon. Teoreticky mají přežít i výztuž, což nemohu potvrdit, protože jsem na ní zničil 2 kousky. Nakonec jsem při naražení výztuže radši vrt posunul. Vrtal jsem několik dní, ale jen proto, že jsem se bál o vrtáky (ty malé průměry vysokou energii špatně snášely) a radši jsem je ručně chladil, a protože jsem chtěl nechat odpočinout sousedy, jelikož jsem byl prý slyšet až do garáží Wink.

Vrtací kladivo mám půjčené až do této soboty, pokud máte někdo problém s ŽB, tak mohu nabídnout pomoc Smile.
Odpovědět
#3

2 Talestalker: Díky za nabídku, máš pravdu, vrtacím kladivem a spec vrtáky by to mělo jít hladce. Zatím zvládám příklepovkou AEG, vrtám jen šestky díry pro hmoždinky délky 30 mm. Koupil speciální vrtáky, prý do betonu i do kovu, 68 Kč kus. Na čem se zarazil obyčejný do betonu, speciální to projel. Mám vyvrtáno do stropu pro dvě garnýže po pěti dírách. Čeká mě dalších 29 děr do stropu v obýváku, plus díry pro zavěšení stropnic a lustrů. Vrtání do příček je hračka. Mě slyšela Lední Méďa přes dvě patra, s ohledem na sousedy se snažím aby vrtání netrvalo dlouho, dneska tak dvacet minut přerušovaného randálu. R|ád bych věděl z jakého železa je ta výztuž. Až na ni narazím, zkusím spec trvdé vrtáky na ocel.
Odpovědět
#4

Vrtací kladivo je určitě super nástroj, ale příliš drahé pro vyvrtání prvotních děr v bytě (Talestalker to vyřešil ideálně zápůjčkou). Já už mám vyvrtáno a vrtal jsem příklepovkou Bosch a to pouze díry 6mm. Ale nenarazil jsem (naštěstí) na žádnou výztuž (nebo jsem ji nezaznamenal) a díry celkem bez problémů vyvrtal (no, do stropu to někdy chtělo víc úsilí). Chci se zeptat, zda při vrtání do stropu nějak chráníte vrtačku před padajícím jemným betonovým práškem? Tento prášek napadá do sklíčidla a pak se s ním hůř otáčí (a to už natrvalo).
Odpovědět
#5

Vachmajstr/ Mám stejný problém. Sklíčidlo nejde rozebrat, tak jsem jej alespoň pořádně promazal. Příští vrtání do stropu budu provádět za asistence vysavače, snad to trochu pomůže Sad.
Odpovědět
#6

Když je sklíčidlo už moc zahnojené, lze vymýt technickým benzínem a pak trochu namazat Ano, dobrým pomocníkem je manželka s vysavačem.
Odpovědět
#7

Kryton Napsal(a):Když je sklíčidlo už moc zahnojené, lze vymýt technickým benzínem a pak trochu namazat Ano, dobrým pomocníkem je manželka s vysavačem.


Jo, jo, manželka s vysavačem je dobrý pomocník. Řešil jsem to tak, že jsem na vrták nasadil kousek papíru (cca 4x4cm) a pak prach padá na ten otáčející se papír a nedostává do sklíčidla. Bohužel pak zase manželka neviděla přesně na místo, kde má prach odsávat. No, jsem rád, že už to máme za sebou ...
Odpovědět
#8

Vachmajstr Napsal(a):
Kryton Napsal(a):Když je sklíčidlo už moc zahnojené, lze vymýt technickým benzínem a pak trochu namazat Ano, dobrým pomocníkem je manželka s vysavačem.


Jo, jo, manželka s vysavačem je dobrý pomocník. Řešil jsem to tak, že jsem na vrták nasadil kousek papíru (cca 4x4cm) a pak prach padá na ten otáčející se papír a nedostává do sklíčidla. Bohužel pak zase manželka neviděla přesně na místo, kde má prach odsávat. No, jsem rád, že už to máme za sebou ...

mozna manzelce nasadit ochane bryle a bude problem vyresen? :-)
Odpovědět
#9

Já se řadím mezi manželky držící vysavač při vrtání :lol: , Vachmajstr to myslel (podle mě) tak , že přes ten papír je prd vidět, například jak blízko/daleko mám trubici od vysavače držet Wink


Ledni-medvidek Napsal(a):
Vachmajstr Napsal(a):
Kryton Napsal(a):Když je sklíčidlo už moc zahnojené, lze vymýt technickým benzínem a pak trochu namazat Ano, dobrým pomocníkem je manželka s vysavačem.


Jo, jo, manželka s vysavačem je dobrý pomocník. Řešil jsem to tak, že jsem na vrták nasadil kousek papíru (cca 4x4cm) a pak prach padá na ten otáčející se papír a nedostává do sklíčidla. Bohužel pak zase manželka neviděla přesně na místo, kde má prach odsávat. No, jsem rád, že už to máme za sebou ...

mozna manzelce nasadit ochane bryle a bude problem vyresen? :-)
Odpovědět
#10

Díky Nikko za doplnění, takhle přesně to bylo myšleno. Je vidět, že s tím máš už nějaké zkušenosti.



Nikka Napsal(a):Já se řadím mezi manželky držící vysavač při vrtání :lol: , Vachmajstr to myslel (podle mě) tak , že přes ten papír je prd vidět, například jak blízko/daleko mám trubici od vysavače držet Wink
Odpovědět
#11

To víš, praxe :lol: :lol: :lol:

Vachmajstr Napsal(a):Díky Nikko za doplnění, takhle přesně to bylo myšleno. Je vidět, že s tím máš už nějaké zkušenosti.



Nikka Napsal(a):Já se řadím mezi manželky držící vysavač při vrtání :lol: , Vachmajstr to myslel (podle mě) tak , že přes ten papír je prd vidět, například jak blízko/daleko mám trubici od vysavače držet Wink
Odpovědět
#12

Big Grin njn, tak to chapu ted uz taky, ale i ja drzim vysavac u vrtačky, jen jsem nepochopila ten papir Wink
Odpovědět
#13

Ahoj, mě udělaly dobrou sloužbu tyto vrtáky: http://www.1122.cz/vrtaky-do-betonu.html
Ale asi se shodnem na tom,že vrtáky jsou jen část úspěchu -větší díl je ve vrtačce.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)