Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Osvětlení společných prostor
#1

Jak dlouho vydrží zářivky neustálé zapínání a vypínání na schodištích a na chodbách ? Pro průchod není třeba svítit naplno, stačilo by úsporné ledkové orientační osvětlení spínané čidlem. Protože ledky mají mizivou spotřebu, mohly by svítit i pořád, na celou chodbu by jich stačilo několik. I celodenní svícení by přišlo mnohem levněji než jediné rozvícení celé chodby. Nehledě na životnost zářivek. Osvětlení dveří bytu jsem prozatím vyřešil nalepením světla s infračidlem na futro. Nemusím rozvěcet celou chodbu, když si chci jenom odemknout. Na tohle měl myslet projektant. Nejjednodušší by bylo přidat led světlo ke každému vypínači, pokusím sevymyslet něco technicky jednoduchého u našeho bytu. Nejlepší by bylo, kdyby v každé stropnici stále svítila jedna bílá ledka, místo zelené bludičky která je tam nyní. Jaké navrhujete řešení ?
Odpovědět
#2

Přidám malou poznámku. Pokud v B2 rozsvítí chodbu tak Áčkům to svítí v ložnicích do oken. Dokud jsme neměli žaluzky tak to docela vadilo. Proto myslím, že trvalé svícení by nevyhovovalo ostatním lidem. Ve starém bytě v panelovém domě je to teď nově vyřešené tak, že když vejdeš do domu rozsvicí se postupně pouze ta světla nad hlavou tam kam jdeš. Jak je to dělané nevím, musí být senzory přímo v těch světlech Rolleyes
Odpovědět
#3

Ještě malá poznámka která nesouvisí se světlem ale s dveřmi které jsou před vchodem do bytů. U nás jsou dveře pak je malá chodbička ze které jsou vchody do dvou bytů. Ty dveře hrozně při dovírání prásknou o futro, myslíš že jde lépe nastavit ten systém nahoře na dveřích na dovírání aby nepráskaly? Řešil tohle už někdo tady?

Kryton Napsal(a):Jak dlouho vydrží zářivky neustálé zapínání a vypínání na schodištích a na chodbách ? Pro průchod není třeba svítit naplno, stačilo by úsporné ledkové orientační osvětlení spínané čidlem. Protože ledky mají mizivou spotřebu, mohly by svítit i pořád, na celou chodbu by jich stačilo několik. I celodenní svícení by přišlo mnohem levněji než jediné rozvícení celé chodby. Nehledě na životnost zářivek. Osvětlení dveří bytu jsem prozatím vyřešil nalepením světla s infračidlem na futro. Nemusím rozvěcet celou chodbu, když si chci jenom odemknout. Na tohle měl myslet projektant. Nejjednodušší by bylo přidat led světlo ke každému vypínači, pokusím sevymyslet něco technicky jednoduchého u našeho bytu. Nejlepší by bylo, kdyby v každé stropnici stále svítila jedna bílá ledka, místo zelené bludičky která je tam nyní. Jaké navrhujete řešení ?
Odpovědět
#4

2 Ricky : Trvalé svícení by vyhovovalo všeobecně. Protože trvale by svítilo jen ledkové orientační osvětlení s nepatrnou spotřebou a intenzitou jen aby se dalo bezpečně projít, bez nepříjemného přechodu ze tmy do plného světla a bez rušení okolí. Vycházejí mi šest ledek pro schodiště a patro, jedna ledka na tři metry chodby. Příkon 0,16W na ledku (cca 4V 40mA), na jedno patro schodiště necelý jeden watt. Počítám-li totéž na chodbu, na šest pater, na jeden vchod mi vychází dvanáct wattů, za 24 hodin 0,288 kWh, za rok 105 kWh. Problém je jak to pořídit za dobrou cenu. Doma lze pořídit za levno, ale pro společné prostory platí nějaké normy je nutné zpracovat projekt, použít nějaká standardní svítidla.
Odpovědět
#5

Kryton/ Existují nějaké normy na minimální osvětlenost schodišťových prostor z hlediska bezpečnosti. Myslím, že led-ky by toto nesplnili. Fakt ale je, že jak osvětelení společných prostor a garáží (mohla by být zónovaná) tak i třeba elektrický ohřev větracího vzduchu přiváděného do sklepů (v B1 podle Evičky je) apod. by měly po prvním shromáždění SVJ projít energetickým auditem, který by vytipoval možnosti úspor a na jehož základě by následně SVJ (klidně za rok na dalším shromáždění SVJ) schválilo investici do úspornějšího řešení.

Ricky/ Práskání dveří bych připsal buď neseřízenému nebo poddimenzovanému samozavírači. Dveře které popisuješ jsou zřejmě protipožární a tedy asi těžší - odtud to práskání. Jelikož se jedná o vybavení společných prostor, jde podle mě o jednoznačnou reklamaci, jež by měla být podána prostřednictvím správce domu.
Odpovědět
#6

talestalker Napsal(a):... by měly po prvním shromáždění SVJ projít energetickým auditem, který by vytipoval možnosti úspor a na jehož základě by následně SVJ (klidně za rok na dalším shromáždění SVJ) schválilo investici do úspornějšího řešení.
Určitě jsem pro. Zvláště nad trvalým osvětlením v garážích se podivuji (tedy vlastně nepodivuji ...).
Odpovědět
#7

2 talestalker : normu by šlo objít tím, že stávající osvětlení na ruční ovládání by zůstalo. Tím by se nic nezměnilo. Tím by normě bylo učiněno za dost. Ledková světla by byla navíc. Svítila by tak akorát aby pro běžné projití nebylo třeba rozsvěcet hlavní osvětlení. Aby nebylo potřeba sekat nové vedení, snad by stačilo ledkovou bludičku připojit ke každému stávajícímu spínači. Na to aby se jeden nepřerazil netřeba mnoho světla. Nevím, jak je udělaný rozvod, jestli by to technicky šlo. Nejlepší by bylo kdyby v každé stropnici byla kromě zářivky i stále svítící bílá ledka. Nějaká tam slaboučce svítí zeleně. Dnešním standardem je chodbové zónové osvětlení spínané pohybovým čidlem. To by bylo dobré, jen ve stropnicích by nemohly být zářivky. Promyšlené řešení by znamenalo rekonstrukci celého osvětlení společných prostor, nebylo by to levné. Že na to nemyslel projektant ani investor, je jasné. "Katování kostů"...
Odpovědět
#8

no já nevím u nás když se světla předělávali z plného svícení na pohybové senzory tak se tam skoro nic moc nevysekávalo senzory se dali poblíž světel a tak se použil jejich přívod elektřiny, akorát zadělávali spínače světel aby to nemátlo a lidé je furt nemačkali. Ale už nevim kolik nás to stálo zkusim zjistit Big Grin
Odpovědět
#9

2 Madite : to by šlo, problém je v tom, že životnost zářivek se výrazně snižuje častým rozsvěcením. I když výrobci tvrdí, že některým typům to nevadí, mám pochybnosti. Častější možná, ale ne x krát za hodinu. Čili vyměnit světelné zdroje ve stropnicích za ledky. Ty v požadovaném světelném výkonu by dneska přišly na majlant.
Odpovědět
#10

2 kryton u nás nevím co máme, ale mění se 1 žárovka tak za 6 měsíce - průměr, samozřejmě se nemůžou použít usporné ty tenhle nátlak nezvládnou, ale zkusím to zjistit všechno Smile a uvidíme
Odpovědět
#11

Informace pro objekt A: "V tomto týdnu došlo k redukci světel na chodbách. Cílem je snížit energetickou náročnost. Nejedná se tedy o prasklé žárovky ani poruchu. Žárovky jsou vymontované a připravené jako náhradní ve skladu." Stejné info je na našich webových stránkách.
Odpovědět
#12

Dnes jsem samozřejmě zaregistrovala míň rozvícených světel a přisuzovala jsem to úsporám. Mám ale jednu připomínku. Proč u prvního světla v dlouhé chodbě byla odmontovaná žárovka a za tím hned 3 svítící světla. Když přijedu výtahem snažím se nepoužít schodištové světla a než se zavřou dveře výtahu rozsvítím si chodbu. Pokud to jde, přimlouvám se, aby první světlo po otevření dveří svítilo a vypnuté byly klidně i dvě další světla.
Odpovědět
#13

Dobrý nápad :-)
Odpovědět
#14

britska Napsal(a):Dnes jsem samozřejmě zaregistrovala míň rozvícených světel a přisuzovala jsem to úsporám. Mám ale jednu připomínku. Proč u prvního světla v dlouhé chodbě byla odmontovaná žárovka a za tím hned 3 svítící světla. Když přijedu výtahem snažím se nepoužít schodištové světla a než se zavřou dveře výtahu rozsvítím si chodbu. Pokud to jde, přimlouvám se, aby první světlo po otevření dveří svítilo a vypnuté byly klidně i dvě další světla.

Původní úmysl byl vypnout každé druhé světlo, ale problém je, že některá světla fungují jako záložní v případě výpadku elektřiny a taky bylo nutné respektovat určité normy pro osvětlení, proto možná ta nepravidelnost na některých chodbách.
Odpovědět
#15

Na A4 stále svítí všechny světla.
Odpovědět
#16

Dobrý den, ráda bych znovu otevřela tuto diskuzi, protože mám také dojem, že na A4 opravdu stále svítí zbytečně všechna světla. Když pominu nelogicky (alespoň pro mě) umístěné vypínače na chodbách, nebo že se zbytečně rozsvítí celé schodiště díky jednomu vypínači apod.... neuvažuje se o umístění pohybových čidel na A4? V kombinaci s těžkým otevíráním dveří v garážích a jejich počtem, je cesta z auta do bytu (pokud nemáte volné ruce - nákup apod.) opravdu překážková dráha... Člověk by ta čidla v moderním komplexu snad i čekal...
Plus jsem si všimla, že čipové dveře u vchodu do garáží nestačí "pustit", ale musí se silou zabouchnout, jinak se nedovřou, čímž postrádají veškerou bezpečnostní funkci.
Odpovědět
#17

Nedovírající dveře je potřeba informovat pana správce kontakt na vchodové nástěnce.
O osvětlení na výboru víme, musíme počkat až doběhne záruční doba. Určitě se to pořeší podobně jak píšete.
Odpovědět
#18

domy C a myslim i B čidla už mají
Odpovědět
#19

Nikka Napsal(a):domy C a myslim i B čidla už mají
Ano. My uz cidla mame :-)
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)