Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Dlažba, balkon, uchycení zábradlí
#1

....abychom i my přispěli s troškou do mlýna. Kromě již asi 15ti uplatněných reklamací máme jednu zásadní. Nechali jsme si v bytě udělat vydlážděnou podlahu na 75 procentech bytu a to z důvodu její trvanlivosti. Jaké bylo zjištění, že každá pátá dlaždice je dutá...i v koupelně na zdech....a na balkoně každá druhá. V rámci nadstandardu super odvedená práce!!!! Samozřejmě reklamujeme...a bylo nám řečeno, že duté dlaždice nebrání užívání bytu. Je to fakt bezva, když vám to klepe pod nohama....a za čas se to vyklepe a vypadne úplně. Byty za tuhle cenu...tohle je normálně na ČOI. Zkontrolujte si dlažbu, v jakém je stavu....nebo jsme jediní?

Dále balkon, máte pod dveřmi od balkonu napatlaný akryl, nebo co je to za maglajs, tak, že by se za to nemusela stydět žádná zemljanka z bláta. Navíc je napatlaný tak, že za něj zateče voda, v zimě to zmrzne a celý balkon se nám pěkně potrhá. Dále upevnění zábradlí. Vy, co ho máte vně balkonu z boku, tak je to celkem pěkné, ale vy, co ho máte upevněno na balkoně, nevím jak u vás, ale u nás je to taky upevněno tak, že to musel dělat někdo totálně namol, popatlal dlaždice kolem dokola těch úchytů - vypadá to dost odporně a dále dlaždice po celém balkonu....super práce. A to nemluvím o chybějící spárovačce pod parapetem a už teď odpadajícího soklu.

Mám ještě dotaz, možná někdo z vás řeší podobnou věc. Díky uchycení zábradlí shora do balkonu nám tento způsob ukrojil celkem velkou plochu (přes 1m2), rádi bychom nechali udělat uchycení zábradlí ze strany. Jednak je to daleko pěknější vzhledově, jednak to zvětší plochu balkonu a jednak se nám na zábradlí nebude rozprskávat a držet skapávající voda z horního balkonu (a pod zbradlím není možné ani vytřít podlahu). Je zde někdo z vás, co řeší stejnou situaci?

Jinak zdravíme všechny
D a E
Odpovědět
#2

Ja mam lodzii, takze je to nejspis trosku jiny, ale ted sem otukaval vsechny dlazdice a nemam ani jednu dutou. Zabradli mam pripevneni z boku, takze sem spokojenej. Co se tyce ostatnich dlazdic, tak to nevypada, ze bysme meli nejakou dutou.
Btw. to ze mate v byte nejakou dlazdici dutou muze bejt zpusobeny rozvodem ruznejch kabelu. Kdyz mi byli opravit STA, tak mi rikala, ze STA a odstatni UTP kabely sou vedeny v podlaze a urcite ty kabely nejsou zasekavany 10cm pod uroven hruby podlahy... co se tyce dlazdic v koupelne, tak budu mit nejspis duty dlazdice ty, ktery sou na zdi, kde je prizdivka - sou tam vedeny trubky.

Jeste zalezi jestli mate v koupelne v podlaze vytapeni nebo ne. V jednu chvili bezplatnou instalaci podlahovyho vytapeni zastavili a tak je mozny, ze treba nekde zustala pouze priprava pro to, ale si jenom domejslim...
Odpovědět
#3

ad zábradlí/ my máme zábradlí kotvené shora a zatmeleno je imo bez problémů.

Změnu provedení zábradlí jak ji popisujete vidím velmi nereálně:
  • Změna zábradlí je z hlediska zákona č. 183/2006 Sb. (stavební zákon) stavební úpravou jenž mění vzhled objektu. Zábradlí je k tomu prvek na nějž jsou kladeny požadavky vyhl. 268/2009 Sb. (technické požadavky na stavby) min. z hlediska bezpečnosti při užívání.
  • Z tohoto důvodu by změna zábradlí dle mého názoru vyžadovala buď ohlášení nebo stavební řízení tak, aby bylo zajištěno, že při změně nedojde k porušení obecných technických požadavků na výstavbu a že bude splněn požadavek § 103 a 104 stavebního zákona (zařazení staveb do kategorií: nevyžadujících ohlášení ani stavební řízení - vyžadujících ohlášení - a vyžadujících stavební řízení).
  • Zábradlí je prohlášením vlastníka vymezeno jako společná část budovy a jeho majiteli jsou ve výši svých podílů všichni vlastníci daného bytového domu (A, B nebo C). Z tohoto důvodu se nelze vyhnout tomu, aby v určitý okamžik nebylo nutné stavebnímu úřadu doložit podpis všech těchto vlastníků dokládající právo stavební úpravy provést. Vlastníků bude cca od 50 do 200 podle domu, někteří budou trvale v cizině.
  • V neposlední řadě může být stavebními úpravami měnícími vzhled budovy dotčeno autorské právo architekta Britské čtvrti nebo toho komu toto autorské právo postoupil (Finep? - my to podle SOPVJ nejsme).
Odpovědět
#4

2 Talestalker : Proto se obávám, že postavení zimní zahrady (je diskutábl jestli byť i nikoli pevně spojené se stavbou), ale i jakákoli úprava či oprava podmíněná souhlasem všech spoluvlastníků a autora budou prakticky neřešitelným problémem.
Odpovědět
#5

No ono se stačí podívat na A1 ta velká pergola přivrtaná ke zdi ( 5 nebo 6 patro ) silně pochybuji že na to maj povolení? i když třeba jim to finep povolil
Odpovědět
#6

Kryton/ Přesně tak. Na druhou stranu ti slušní co se drží zákona nemají nikdy šanci si na terase, balkónu či okně něco postavit. Takže je to spíš o zvážení míry rizika a zisku...

Jinak co se týče tvého případu, dokážu si představit i argumentaci ve prospěch zimní zahrady a toho že se o změnu vzhledu nejedná... Wink. Vždy to je ale nakonec na posouzení daného stavebního úřadu.

Madite/ K té pergole a ani k jiné úpravě se imo nemá Finep vůbec co vyjadřovat. Maximálně z titulu spoluvlastníka domu, jako my všichni ostatní.
Odpovědět
#7

talestalker/ tak jsem to myslela finep má zatim největší spoluvlastnický podíl dokud vše neprodá ( čím míň toho zbyde tím menší podíl) a dokud nebudou všichni zapsáni v katastru a nevznikne SVJ.
Né že by se mi ta pergola nelíbyla taky bych si to nechala líbit Big Grin
Odpovědět
#8

...píšu k té reklamované dlažbě v našem bytě...dneska se začal vybouchávat celý náš lodžio/balkon. V podstatě nedržela (zvonila) každá dlaždice. A zjištění bylo, že je vlhká celá izolace pod dlažbou a tímpádem dlaždice nedrží. Musí se to nechat vyschnout a zadláždit znova. Údajně se to dělalo v zimě nahonem při nedostatečném vyschnutí. Jak již bylo psáno, dlažba v lodžii a na balkoně by nevydržela následující zimu. ....a patlaninu pod dveřmi nám spraví taky - prodlouží se dlažba o proužek asi 4cm až pod dveře, a tmelu už bude podstatně méně a na to dají nějakou plastovou lištičku, která ten nově a lépe udělaný tmel zakryje. Je to v hnědé barvě oken (zřejmě tam ty lištičky nedali úmyslně, šetřilo se :-) ). To už bude vypadat podstatně lépe. Ale z celého toho předělávání je pěkný nepořádek, už teď se obávám toho, až se bude vybouchávat dlažba a obklady v bytě, jelikož jich je vevintř také dost. Jsme tedy jediný byt s takovýmito problémy??
Ještě k tomu upevnění zábradlí...pokud by nás bylo více a na sezení společenství vlastníků bychom si to odsouhlasili, tak možnost posunutí zábradlí a jeho uchycení z boku balkonu má větší šanci. Je nám jasné, že sami proti stavebnímu úřadu a architektovi nic moc nezmůžeme, ale pokud by nás bylo víc, tak šance je. Neuvažujete někdo uchycení zábradlí shora zrušit kvůli riziku zatékání a zmrznutí vody pod dlažbou? Myslím, že je to jen otázka času, kdy materiál kolem ukotvění sloupků "zestárne" a tu vodu pod dlažbu pustí....a pak to zmrzne....to je na vybouchání celé dlažby znova.
Odpovědět
#9

Projel § 103 a 104 stavebního zákona. Skleníky a podobné vymyšlenosti nespojené pevně s hlavní stavbou by měly být v pohodě stejně jako úpravy a opravy. Změna uchycení zábradlí ze strany (fasády) znamená nutnost kotvení do skeletu skrz izolaci a nejspíš by byla viditelná. S tím si nevím rady. Kapání vody shora (nevybavuju si jak balkony nad sebou vypadají) by šlo zabránit tím, že přes venkovní hranu balkonu nad vámi vytáhnete několik cm širokou například hliníkovou lištu natřenou v barvě fasády. Odvede okapávání vody vně zábradlí. Nijak nebude namáhaná a šla by přitmelit. Ten tmelový maglajz je nejspíš silikon, koukal, že tu a tam budu muset domáznout. Zatím našel jen drobnosti, ale za ty peníze by to mělo být tipťop.Něco řešíme reklamací, něco opravím sám, podle výše transakčních nákladů na to či ono řešení. Kdybych se chtěl vztekat, určitě bych našel důvod, například odlaždičkování vaničky sprchového koutu tak, že se tam po straně drží voda. Zcela zásadní závady jsme nenašli. Co a jak ukáže první zima.
Odpovědět
#10

Madite, otázka je, jestli pergola je stavební úpravou. Podle mého záleží na provedení a uchycení.
Odpovědět
#11

2 Host, Talestalker : 72/1994 Sb. (zákon o vlastnictví bytů) odst. 5 zní : "K přijetí usnesení o změně účelu užívání stavby a o změně stavby je zapotřebí souhlasu všech vlastníků jednotek. Jde-li o modernizaci, rekonstrukci, stavební úpravy a opravy společných částí domu, jimiž se nemění vnitřní uspořádání domu a zároveň velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu, postačuje souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek. Ustanovení zvláštních právních předpisů tím nejsou dotčena." Jak jsem zatím prolétl tyhle zákony, nevypadá to tak dramaticky. A SVJ vykonávající vlastnické právo má dost pravomoci pro údržbu, opravy a úpravy nevyžadujících ani ohlášení. Závěr : Pro to co všichni potřebujeme řešit, při nejhorším je třeba tříčtvrtinové většiny. To vypadá lépe než nutnost souhlasu každého ze spoluvlastníků. To prozatím stačí, víc až všechno naštuduju. V těhle zákonech se sice běžně nehrabu, ale jak tak koukám, nejspíš budu. Stavební zákon mě kdysi i bavil. Zákon o vlastnictví bytů bude alfou a omegou našeho fungování Tongue
Odpovědět
#12

Kryton/ také ve volných chvílích studuji Smile. zajímavé je např.: http://www.portalsvj.cz/forums/obecne-di...bni-upravy
Odpovědět
#13

2 Talestalker : Právě hodil do oblíbených.
Odpovědět
#14

Kryton/ abych to ještě trochu zamotal - ten zákon č. 72/1994 Sb. § 11 odst. 5) zní:
Citace:(5) K přijetí usnesení o změně účelu užívání stavby6) a o změně stavby^7) je zapotřebí souhlasu všech vlastníků jednotek. Jde-li o modernizaci, rekonstrukci, stavební úpravy^7a) a opravy společných částí domu, jimiž se nemění vnitřní uspořádání domu a zároveň velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu, postačuje souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek. Ustanovení zvláštních právních předpisů^7) tím nejsou dotčena.
...
Poznámky:
...
6) § 85 zákona č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění zákona č. 83/1998 Sb.
7) § 54 a násl. zákona č. 50/1976 Sb.
7) § 54 a násl. zákona č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů.

Stavební zákona 50/1976 Sb. byl nahrazen novým zákonem 183/2006 Sb. jenž v § 2 odst. 1) bod 5) definuje změnu stavby:
Citace:(5) Změnou dokončené stavby je
a) nástavba, kterou se stavba zvyšuje,
b) přístavba, kterou se stavba půdorysně rozšiřuje a která je vzájemně provozně propojena s dosavadní stavbou,
c) stavební úprava, při které se zachovává vnější půdorysné i výškové ohraničení stavby; za stavební úpravu se považuje též zateplení pláště stavby.

Asi by to chtělo zjistit k této problematice nějakou judikaturu.

---

Jinak 75% souhlas vlastníků je potřeba k "usnesení". Má však toto usnesení co dělat se stavebním zákonem? Podle mě ne. I když bude stavebníkem SVJ (třebas na základě usnesení), musí dle stavebního zákona § 110 odst. 2) písm. a) pro stavební povolení (resp. § 105 odst. 1) pro ohlášení) doložit:
Citace:a) doklady prokazující jeho vlastnické právo nebo právo založené smlouvou provést stavbu nebo opatření anebo právo odpovídající věcnému břemenu k pozemku nebo stavbě, pokud stavební úřad nemůže existenci takového práva ověřit v katastru nemovitostí; je-li stavebníkem společenství vlastníků jednotek, připojí také smlouvu o výstavbě nebo rozhodnutí shromáždění vlastníků jednotek přijaté podle zvláštního právního předpisu,

Což si vykládám tak, že k povolení či ohlášení musí stavebník (SVJ) stejně prokázat právo založené smlouvou (provést stavbu) se všemi spoluvlastníky - tj. opět sehnat na nějaký papír podpis všech spoluvlastníků.

---

Uff. Asi už to je na nový thread, ne-li fórum Wink.
Odpovědět
#15

2 talestalker : ...rozhodnutí shromáždění vlastníků jednotek přijaté podle zvláštního právního předpisu, to je podle toho zákona o vlastnictví... Smile
Odpovědět
#16

kryton/ když je tam uvedeno "... připojí také smlouvu o výstavbě nebo rozhodnutí shromáždění vlastníků jednotek..." tak to neznamená, že je zproštěn povinnosti doložit "právo založené smlouvou provést stavbu" ne?

Už v tom nějak plavu. Fakt je, že z toho co jsem vyčetl na portalsvj.cz, zřejmě v praxi rozhodnutí SVJ (se souhlasem 75% nebo 100% vlastníků) postačuje, a smlouva se všemi vlastníky se neuzavírá. Jen netuším proč :/. Ve stavebním zákoně § 110 odst. 1) písm. a) se přeci zajišťuje ochrana vlastnického práva, jenž není nijak delegováno na SVJ (to že nejsem dle § 109 odst. 1) písm. b) a g) účastníkem řízení s tím nijak nesouvisí).
Odpovědět
#17

2 talestalker : smlouva o výstavbě - typicky o (budoucí) výstavbě předmětných bytů. Třeba prokazovat vlastnictví nebo jemu odpovídající obdobné právo například k pozemku na kterém se bude stavět. Třeba rozlišit výstavbu, změnu stavby, změnu užívání stavby, údržbu... atd. To podmiňuje jak postupovat. Právní normu je třeba vykládat v jednotlivostech i jako celek i s ohledem na související normy a právní řád. No a aby to nebylo jednoduché, praktický výklad podepřený například autoritou pravomocných soudních rozhodnutí může být odlišný od závěrů, ke kterým dojdeš užitím standardních výkladových metod. To, mimo jiné jde na vrub slovnímu bordelu, který můj někdejší šéf nazýval rozkolísaností pojmů. Největší zvěrstva jsou ve výkladu daňových předpisů. Tak z právního hlediska může být zeměkoule i placatá. Pokud jde o praktickou stránku věci, je rozumné heslo "není-li žalobce, není soudce" a když si nikdo nestěžuje, není problém. Prakticky jde o to, aby na majetku ve spoluvlastnictví a na majetku vlastníků nevznikala škoda a nebyli kráceni v majetkových a užívacích právech. Jediným všeobecným postrachem jsou zásadoví prudiči a kverulanti, kterým jde "výlučně o princip". Viz diskusní fórum "portalsvj". Probereme, zkonzultujeme, ten ví to, ten ono, jeden problém rozdělíme na dílčí, pořešíme, něčeho průchodného se dobereme. Jednou bychom rádi postavili skleník. Zatím mi vychází, že na skleník netřeba ani ohlášení a tedy stavební řízení. Jediné úzké místo, jak jsem prolétl fórum jsem našel v přisazení a přitěsnění k fasádě, to by se mohlo vykládat tak, že skleník se stává součástí stavby. A prakticky si lámu hlavu s tím, aby když už, to architektonicky pasovalo. Protože chápu, že kdo se má koukat na nějakou přibastlenou kuču, když bydlení v BC kupoval i s ohledem na nějaký architektonický standard Wink
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)