Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Zdroj tepla - plynová kotelna
#101

fanosik Napsal(a):a přízemí protopí víc nebo míň?
přízemí protopí vždycky více, proto bydlíme vejš Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin
Odpovědět
#102

Zkušenosti z měřením tepla mám z předchozího bydliště (panelový dům). Po zavedení měření došlo k prokazatelné úspoře spotřebovaného tepla (pokles spotřeby v GJ). V bytech byly na každém tělese digitální měřiče SIEMENS WHE30 (nebo nějaký předchozí model). Běžně se nabízí za ceny okolo 500 Kč za kus, takže to není zase až takový problém.
Nejsem teď uplně jistý, ale dokonce je možné, v rámci naprogramování jednitlových měřidel zohlednit polohu bytu, tak ,aby třeba krajní nebo přízemní byty nebyly penalizované za svoji méně výhodnou polohu. Existují na to snad autorizované postupy.
Odpovědět
#103

Příští měsíc nás čeká důležité hlasování ohledně instalace měřičů tepla do bytových jednotek (minimálně nás na Áčku).
Výbor vypracoval jakousi studii, kde jsou shrnuty možnosti, základní "výhody a nevýhody" a ceny u dvou variant.

Trošku jsem se o tom bavil o osobou, která dělal dlouhou dobu regulace tepelných souprav. Objasnil mi pár věcí, které mě jako laika nenapadly. Pokud vás to zajímá, zde je pár informací (snad to moc nepopletu), které případně mohou ovlivnit vaše hlasování na SVJ, pokud ještě nejste na pevno rozhodnuti, jak hlasovat.

1) Poměrné měřiče na radiátory vs. kalorimetry u přívodu do bytové jednotky.
Zde je podle všech argumentů (alespoň pro mě) jasná volba.
Poměrné měřiče jsou HODNĚ nepřesné, mají malou životnost a jsou nákladné na provoz (odečet se provádí na každý měřák zvlášť).
Kalorimetry jsou oproti tomu přesnější, mají delší životnost a odečet je jednodušší (1 byt = jeden odečet).
Můj typ = Kalorimetry

2) Instalovat měřiče nebo neinstalovat měřiče
Tady je hodně důležité si položit otázku, co od instalace měřičů očekávám.
V zásadě platí to, že kotelna pojede celou zimu nějakým režimem tak, aby se ohřáli všechny prostory na nějakou "komfortní teplotu" cca 22°C. My jako vlastníci jednotek pak celou částku musíme zaplatit. Do teď to jede propočtem na metry čtvereční a za ideálních podmínek je to tak správně.
Ideální podmínky znamenají, že jsou všechny byty obsazené a každý si topí např. na 22°C.

Každému je hned jasné, že je zde pár věcí, které se nikomu líbit nebudou:
Co když si někdo bude topit na víc než na smluvených 22°C? To to budu pak doplácet?
Co když si chci topit na méně, to pak budu doplácet na ostatní?
Někdo větrá celý den a do toho topí, náklady porostou všem.
....
těchto argumentů se dá najít asi mnohem víc a je tedy logické, že chce mít každý "své" topení a náklady pod pokud možno přímou kontrolou

Z tohoto hlediska se mi jeví rozhodnutí jako jasné. Chci mít v bytě nainstalovaný tepelný měřák.

Pak tu jsou ale i argumenty proti (v tuto chvíli mě napadá jen jeden) na další jistě někdo příjde Smile:
Všichni sousedi si topí a někdo např ve druhém patře uprostřed budovy topení za celou zimu ani nezapne, protože teplo, které prostupuje zdmi ze spudu i ze stran mu to krásně ohřeje na 20°C. Tím se všem okolo zvednou náklady na topení a dotyčný člověk nebude platit prakticky nic.

Ať už se nám to líbí nebo ne, jak jsem psal na začátku, kotelna bude nějak topit a my se musíme dohodnout jak to zaplatíme. V tuto chvíli nejsem schopen říci, jestli současný poměr 60/40 je adekvátní nebo ne.
Ideálně si to představuji tak, že by se spočítalo (jestli to vůbec jde), kolik se zaplatí za vytopení bytů na třeba 19°C. To by byla ta fixní částka, kterou by platil bez rozdílu každý dle m2. A variabilní částku bychom propočítali podle odečtu měřáků.
Třeba to odpovídá 60/40 třeba ne. Tohle by asi chtělo ještě prozkoumat.

Tak to by asi bylo vše k tomu, jestli měřáky instalovat nebo ne a jaké.

Další věcí je plánovaná úspora v návaznosti na instalaci měřáků.
Dopadnout to může nasledovně:
Ušetříme všichni
Ušetřím já na úkor sousedů
Ušetří sousedi na můj úkor.
Neušetří nikdo.

Jak je to možné? Náklady celého objektu jsou odvozeny od regulace topení. Jde tedy o to, jak schopný člověk se nám o topení bude starat. Kotelny už dávno nejsou jenom velký kamna, kam se háže uhlí (přivádí se plyn). Nastavení jejího režimu je docela sofistikovaná věc v návaznosti na odečet hodnot z minulosti, měření venkovní teploty, jestli jde o všední den nebo víkend, apod. sám tomu nerozumím a snad ani nechci (eletrkotechniku kuli tomu studovat nebudu).
Pojďme tedy k našim čtyřem možným výstupům:

Ušetříme všichni - ať už máme nebo nemáme měřáky, obsluha kotelny správně pochopí, že si utlumujeme radiátory ve všední dny a více topíme o víkendech, v teplých zimních dnech nenechá je kotelnu na plný plyn, apod. Zkrátka regulace bude fungovat a tím se poníží náklady pro všechny vlastníky bytů - dle mého ta nejideálnější varianta, ale námi prakticky neovlivnitelná (tak to bohužel bývá).

Ušetřím já na úkor sousedů - tady mám dvě možnosti. Buď mám kliku, že všichni sousedi topí a nebydlím ani v přízemí ani nejvyšším patře, jsem "neřád" a vypnu radiátory. Sousedi topí za mě. Druhá možnost je ta, že si budu topit jen v místnostech, které obývám (omlouvám se obyvatelům 1+KK tady to nepůjde Smile), budu stahovat radiátory poduk jsem celý den v práci, pokud jedu na dovolenou, apod. Tím pádem protopím méně a v poměru protopeného tepla 60/40 platím méně než sousedi, kteří pokud budou topit pořád stejně, budou mít fakturu vyšší.

Ušetří sousedi na můj úkor - tato varianta je prakticky analogií na předchozí bod.

Neušetří nikdo - nejhorší možný scénář, ale také reálný. Toto nás čeká, pokud obsluha kotelny bude neschopnej blbec, kterej pustí kotel na plný plyn na začátku topný sezóny a vypne ho na jaře. My si můžeme doma štelovat radiátory a instalovat měřáky jak chceme, ale nakonec stejně zaplatíme víc, protože kotelna to prostě provaří "naprázdno".

Pár slov závěrem
Pokud jste to dočetli až sem, tak gratuluji. Pokud s něčím nesouhlasíte, dejte vědět, ale berte mě jako amatéra, kterej se tím ani neživí, ani nikdy regulaci neprovozoval. Než mi dát přes hubu, radši si o tom promluvme třeba zítra na srazu Tongue
Cílem bylo jen popřemýšlet nad otázkami, které se mi poslední dobou honí v hlavě a vám snad také.

Za mě tedy - měřáky ANO, ale KALORIMETRY. Úspora ANO, ale rozumná. A hlavně se modlit, že osoba která ovládá kotelnu ví co dělá.
Odpovědět
#104

Dobrý příspěvek.
V otázce poměrné měřiče x kalorimetry mám také jasno - pokud nějaká měřidla, tak jednoznačně kalorimetry. Máme na ně v bytě přípravu, jednodušší odečet plus další přínosy uvedené v předchozím příspěvku. Krom toho např. v našem bytě máme 5 radiátorů + 2 žebříky, což představuje 7 měřidel. Tj. 7 odečtů, poruchovost nutno násobit 7, výměny a repase 7krát častější atd.

Druhá otázka je, zda měřidla vůbec ano či ne. Myslím si, že je nutno oddělit fixní náklady na vytápění (splátky kotelny, mzdy zaměstnanců Dalkie, spotřebu el. energie v kotelně, ohřívané vody atd.) a proměnné náklady, tj. množství protopeného zemního plynu.
Fixní náklady dle mého názoru musí být účtovány na jednotlivé byty podle podlahové plochy. Tedy i majitel, který odjede na půl roku do USA a vypne si v bytě topení (neřeším, zda to je či není rozumné ...) se musí podílet na těchto nákladech.
Množství protopeného zemního plynu je pak možno rozúčtovat podle údajů na měřidlech.

Klíčové bude, jaký je poměr mezi těmito dvěma položkami. Někde tady v diskusi jsem tuším četl, že fixní (neovlivnitelné) náklady činí více než 50 % celkové platby za teplo.

Pak je otázka, zda se náklady vynaložené na osazení a údržbu měřidel vrátí ve snížené platbě za teplo, přičemž z celkové platby ovlivníme méně než 50 %.

Osobně se přikláním k zavedení měřidel. Ekonomická kalkulace nákladů/výnosů zavedení by však měla být alespoň neutrální (tj. náklady zavedení a provozu měřidel by měly být pokryty úsporou variabilních nákladů).
Odpovědět
#105

moje poznamka: cena kalorimetru se mi nikdy nevrati, tolik neusetrime ani nahodou, zvlast, kdyz pulka zaloh je splatka kotelny..
takze kdyz uz, tak merice :-)

hm jak ctu Jistra tak 7 topeni to uz chapu, my mame 2 radiatory + 1 zebrik = tudiz pro me mnohem mensi naklady na porizeni mericu jak kalorimetru..
Odpovědět
#106

To rozdělení na fixní a variabilní náklady by mělo být za Áčko 37 : 63 (??)....takže 37 procent jsme schopni ovlivnit....63 procent nejsme schopni ovlivnit, jak psal Jistr splátky kotelny, zisk Dalkie, atd. Pokud budu platit například 2 000 Kč za teplo a teoreticky bych měla úsporu 20 % s měřiči, tak jsem v tomto poměru schopna ušetřit ze 740 Kč ( což je 37% celkové částky za teplo) cca 123 Kč (měsíčně)....pokud by se počítala úspora z celé částky bylo by to 400 Kč....tedy více jak třikrát více...
Otázkou je jestli v takto nastaveném fixním poměru nákladů na kotelnu jsme schopni ušetřit tolik, aby se nám měřiče vyplatili....
Odpovědět
#107

Ta analýza od Mifapilota je dobrá a díky za ní.

Moje poznámka: bohužel ještě letos nemáme takové údaje o nákladech na topení, s kterými by se dalo spolehlivě pracovat při zvažování instalace měřičů (ať už poměrných nebo kalorimetrů). Vyúčtování, které máme za rok 2010 je 1. pouze za pololetí a kousek, nezahrnuje tedy celou topnou sezonu, 2. vztahuje se k objektu, kde během zimy nebyly ještě zdaleka všechny byty obydleny a pravděpodobně se v nich tedy netopilo (měly být jen zavlažovány). Znamená to, že příští rok budeme pravděpodobně mít na stole úplně jiná čísla. Fixní složka (tj. režie kotelny a splátka investice) se nezmění, pohyblivá (spotřeba) zcela určitě. Cena za jednotku se totiž mimo jiné odvíjí i od toho, kolik tepla bude odebráno, takže to, že v letošním roce budou topit i vloni ještě prázdné byty, by teoreticky jednotkovou cenu mělo snížit.

Já chápu představy o tom, že kalorimetry zajistí nejspravedlivější rozdělení nákladů pokud jde o tu pohyblivou složku, tj. spotřebované teplo, u té fixní částky si už tak jistá nejsem. Výše někdo uváděl ten příklad s prázdným bytem, kdy majitel odjede na delší dobu pryč a netopí, tedy nespotřebovává. Pokud by se pak systém rozúčtování, kdy by se jeho podíl, byť jen z části (40/60), řídil spotřebou i ve vztahu k fixní složce, znamenalo by to, že by na režii kotelny a investici do ní přispíval méně než vlastníci, kteří bydlí a topí. Otázka je, zda je to spravedlivé. Zvlášť v případě splátky investice.

V případě instalace kalorimetrů je podle mě stěžejní posoudit, zda se investice do jejich pořízení a dále do pravidelných revizí a výměny baterií může vrátit. Já se vzhledem k fixní složce obávám, že ne nebo za velmi dlouhou dobu. Jak už jsem ale napsala, bohužel zatím nemáme taková čísla, se kterými by se dalo spolehlivěji pracovat. Pokud bychom se už pro kalorimetry rozhodli, pak bude také důležité nastavit pravidla pro rozúčtování. Bude dobré prověřit, nakolik je striktní vyhláška a jaký prostor je dán pro úpravu poměrů samotným SVJ.
Odpovědět
#108

http://ekonomika.idnes.cz/spravedlivejsi...onomika_zt
Odpovědět
#109

Sousedé, může mi někdo vysvětlit, jak je nastavený kotel? Ví to někdo? Půl dne topí, večer netopí, jindy netopí celý den, jindy topí i večer. Dneska večer je venku kosa a topení vlažné. Už mě to celkem nebaví. Máme doma malé děti a my bychom teda rádi v bytě větší teplo. Děti mají věčně studené ruce, přeci jen tráví dost času na zemi. Vždyť už máme kalorimetry, ať si každý uškrtí topení sám, ne? Ráda bych o teple ve svém domově rozhodovala sama a ne, že budu čekat, zda dnes bude v bytě teplo, nebo si k televizi zase vezmu dvě deky a tlustý ponožky k tomu. Je listopad, proboha a výkyvy teplot jsou velké. Rolleyes
Odpovědět
#110

Po instalaci kalorimetru nám netopilo topení. Zjistili jsme že byl zavřený kohout. Svislá poloha zavřeno, vodorovná otevřeno...
Odpovědět
#111

A topí vám to? My máme kohout správně a topení je ledové, stejně tak jako celý byt. Máme doma pěknou zimu.
Odpovědět
#112

Blueorange Napsal(a):A topí vám to? My máme kohout správně a topení je ledové, stejně tak jako celý byt. Máme doma pěknou zimu.
Podle me uz netopi vubec ne? My mame topeni taky studeny.
Odpovědět
#113

V první řadě si zkontrolujte že máte otevřený ventil jak jsem psal. Technik říkal že náš kotel topí na 50 C. Kdyby to netopilo tak volat Veolii (původně Dalkia). Je tam taky regulace podle venkovních teplot.
Odpovědět
#114

Samozřejmě máme ventil otevřený....je to ledový, obzvlášť o víkendu, jak se teploty pohybovaly kolem nuly, tak tam byla pěkná kosa. Teď se bude snad už oteplovat, tak to nebudu řešit. Jen jsem reagovala na to, jak jsi psal, že po otevření ventilu to začalo topit, protože nám ne.

Ricky Napsal(a):V první řadě si zkontrolujte že máte otevřený ventil jak jsem psal. Technik říkal že náš kotel topí na 50 C. Kdyby to netopilo tak volat Veolii (původně Dalkia). Je tam taky regulace podle venkovních teplot.
Odpovědět
#115

Delighted to observe this! Astonishing understanding and the clarity of detail distributed is fantastic!
Thanks all!
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)