Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Zdroj tepla - plynová kotelna
#26

Jano, mě se to nechce hledat, je možné že jsem si popletla diskuzi a psalo se o tom v jiné tady na foru, ale vim, že někdo řešil to, že na to že je venku zima je v bytech neobvykle teplo už jen z toho jak tam svítí sluníčko a že jsme zvědaví jak tam bude v létě. Já už se radši nebudu vyjadřovat k ničemu, poslední dny plácám kraviny, teď jsem možná popletla téma a diskuzi :|
Odpovědět
#27

Uff Big Grin .

jurasu, jana / za mizernou tepelnou izolaci považuji izolaci na hranici normových hodnot, tedy z legálního hlediska nejslabší možnou. Já si ve volných chvílích spočítal součinitel prostupu tepla izolace "U", abych si udělal představu jak kvalitně zatepleni jsme. Výsledky uvádím níže, dodávám jen, že normový požadavek pro náš typ obvodového pláště je U(N) = 0,38 W.m-2.K-1, přičemž platí že U <= U(N):

U = 0,31 W.m-2.K-1 ... 240 mm zdiva Porotherm 24 P+D + 100 mm EPS 70 F (polystyren)
U = 0,31 W.m-2.K-1 ... 240 mm zdiva Porotherm 24 P+D + 100 mm Isover TF (minerální vlna s podélnými vlákny)
U = 0,34 W.m-2.K-1 ... 240 mm zdiva Porotherm 24 P+D + 100 mm Isover NF 333 (minerální vlna s kolmými vlákny)U = 0,36 W.m-2.K-1 ... 240 mm železobeton + 100 mm EPS 70 F (polystyren)
U = 0,36 W.m-2.K-1 ... 240 mm železobeton + 100 mm Isover TF (minerální vlna s podélnými vlákny)
U = 0,40 W.m-2.K-1 ... 240 mm železobeton + 100 mm Isover NF 333 (minerální vlna s kolmými vlákny)

Materiály izolací jsem odhadl z běžně dostupných, nevím, jakým konkrétním výrobkem Průmstav domy zateplil. Tloušťku izolací také pouze předpokládám jako nejhorší možnou. Jak vidno, nevyhoví pouze varianta poslední s kombinací minerální vlny s kolmou orientaci vláken na železobetonové konstrukci. K tomu dodám pár bodů na vysvětlenou:

Rozdíl mezi minerální vlnou s podélnými a kolmými vlákny je, pokud vím, pouze v tom, že ta první má lepší tepelné vlastnosti, ale hůře se s ní pracuje, obzvlášť když se musí vybrušovat v místech složitých detailů. Minerální vlna s kolmými vlákny je na tom přesně obráceně - za cenu o něco horších tepelných vlastností se s ní pracuje velmi dobře. Upřímně řečeno nevím, jakou z nich Průmstav na našich domech použil, ale vzhledem k tomu, že Isover NF 333 je levnější o cca 15%, předpokládám, že byla užita ta tepelně horší varianta.
Izolace z minerální vlny se v našem objektu užívá pouze v místech požárních pásů. Vysvětlení tohoto pojmu vezmu trošku šířeji. Každý byt v našem domě je samostatný "požární úsek". Z tohoto důvodu na něj vztahuje několik požárních požadavků a jedním z nich je nutnost zabránit šíření požáru mezi požárními úseky. K tomu se navrhují a posuzují stěny, podlahy, stropy, dveře apod. úseků s "požární odolností" vyjádřenou v minutách, po které je zaručeno, že se jistý normový stav požáru nerozšíří z jednoho úseku do druhého. V našem případě bude například požadováno, aby stěny, stropy a podlahy vydržely 45 minut a dveře na chodbu 30 min (hodně to zjednodušuji). Stěny, stropy a podlahy jsou u nás železobetonové a vyzdívané, jejich požární odolnost je bezpečně vyšší než min. požadavek normy, dveře tento požadavek splní zřejmě těsně.
Pro domy od určité výšky (velmi zhruba od 6 podlaží včetně) musí být navíc zajištěna požární odolnost na hranici požárních úseků (bytů) i na fasádě tak, aby nedošlo k prohoření nebo přešlehnutí ohně venkem z jednoho úseku do druhého. Domy se však zateplují většinou levným (i když z energetického hlediska lepším) polystyrenem místo minerální vlny. Ten je však silně hořlavý. Aby se tedy dostálo požadavkům požární bezpečnosti, provádí se na fasádě tepelná izolace v místě hranic úseků (bytů) z minerální vlny v pásech šířky min. 900 mm. Tomu se říká "požární pás" Wink .
Z výše uvedeného plyne, že nevyhovující varianta kombinace železobetonu a minerální vlny s kolmou orientací vláken, pro kterou "U" = 0,40 > "U(N)" = 0,38 W.m-2.K-1 se patrně vyskytuje pouze lokálně v případech, kdy je požární pás v identické poloze s železobetonovou stěnou či sloupem na fasádě. Minerální vlnou jsou obloženy i "boky" železobetonových stropních desek, zde se ovšem nejedná o klasickou konstrukci stěny a tento detail se vyšetřuje trochu jiným způsobem než prostým porovnáním součinitelů prostupu tepla "U".
Problém tepelné izolace ze 100 mm minerální vlny na železobetonové konstrukci najdete skoro na každé současné stavbě. Úplně košer není, ale ze strany projektanta se dá argumentovat následujícím způsobem: Z tepelně technického hlediska v místě pláště U = 0,40 W.m-2.K-1 dochází sice k energetické ztrátě, jde však o konstrukční lineární tepelný most (obdobné jsou například v místech kde se stýká rám okna s konstrukcí stěny apod.), který je příslušně započítán v celkovém energetickém modelu objektu, jenž je vyhovující z hlediska zákonných požadavků. V místě lineárního tepelného mostu je potom třeba ověřit pouze požadavek na kondenzaci vodní páry na vnitřním povrchu konstrukce, jenž vyhoví (což na základě výpočtu potvrzuji Rolleyes ).
Pokud to shrnu, tak tepelná izolace stěn našich domů, je z větší části o 10-20% lepší než je minimální požadavek normy, ale o 25-35% horší než je doporučený požadavek normy (U(N) = 0,25 W.m-2.K-1). Lokálně velmi pravděpodobně požadavek normy nedodržen, ale chyba se dá ze strany projektanta vyargumentovat, rozhodně nejde o nic výjimečné, pokud uvážíme stav stávající výstavby. Pokud by chtěl někdo tento problém řešit hlouběji, musel by si najmout stavebně fyzikální kancelář, která by kvalitu izolace ověřila nejlépe sondami (nutný souhlas SVJ) a případně termovizí - u ní si však nejsem jist, jaké kvalitativní rozlišení je schopna poskytnout - tedy zda je tento rozdíl schopna v rámci chyby měření doložit. Pro mne osobně je důležité, že na vnitřním povrchu konstrukcí nedochází ke kondenzaci vodní páry ani v místě snížení kvality tepelné izolace (což u našeho bytu náhodou není). Výsledná energetická ztráta způsobená překročením požadavku normy o 0,02 W.m-2.K-1 v několika místech mi nestojí za další řešení. Ostatně řádově (100x ?) větší energetickou ztrátu utrpíme velkými okny v našich domech Sad.

jistr/ Co se týče zatřídění našich domů do energetické třídy C - dá se na to nahlížet i tak, že jde o nejhorší přípustnou možnost... Fakt ale je, že, jak řekl kryton, se tak děje u všech normálních současných staveb a věděli jsme o tom již při koupi.
Odpovědět
#28

jistr/ ještě k odpovědi Ing. Konečného – myslím, že jsi se právem nadzvedl ze židleSmile. Já bych na tvém místě obratem požádal pana inženýra o odpověď, zda je tedy možné zařadit „povinnost prodejce na splnění všech platných norem na výstavbu bytových domů“ do smlouvySmile.

Abych to vysvětlil – existuje opravdu velké množství norem týkajících se výstavby - klidně jen bytových domů. Problém je, že je snad kromě pár profesorů z ČVUT/VUT nikdo komplexně nezná. Když na to přijde, tak ani nemusí, normy totiž nejsou obecně závazné. Stavba musí splnit pouze požadavky vyplývající z obecných technických požadavků na výstavbu, což je soubor cca 5 vyhlášek technického charakteru, jež se v některých místech na normové hodnoty odkazují a tím tyto normy v omezeném rozsahu činí závaznými.

Ale popravdě řečeno bych se divil, kdyby nějaký developer nechal klienta studovat realizační dokumentaci... Za solidní přístup bych však považoval poskytnutí průkazu energetické náročnosti budovy. Když kupujete lednici tak jej máte také k dispozici, ne?
Odpovědět
#29

to talestalker/ Dík za téměř vyčerpávající rozbor problematiky tepelných izolací budov. Ve vší úctě, ještě si přečtu pár tvých příspěvků a pomalu bych mohl žádat o autorizační osvědčení v oboru pozemních staveb Wink
V každém případě, skutečné vlastnosti stavby si nakonec budeme muset všichni zažít na vlastní kůži. Kdyby nám snad byla zima, tak jako rodilý moravák mám spolehlivé zdroje slivovice, tak pak můžeme vést diskuse nad štamprlí a proklínat den, kdy jsme to podepsali Smile (sdílená starost, poloviční starost)
Odpovědět
#30

Díky za podrobný rozbor a vysvětlení účelu pásů minerální izolace. Lámal si hlavu s tím, proč někde polystyren a někde minerál. Tvůj odborný závěr odpovídá mým laickým odhadům, třebaže bych s potěšením uvítal třídu B. Včera jsem intenzívně projížděl stavařské stránky zabývající sa zateplováním a nalezl i developerský projekt chlubící se třídou A. Jenže BC je na lepším místě. Zateplení BC je opravdu na úrovni nezbytného minima, nízkoenergetické a pasívní domy mají izolaci o tloušťce i několika desítek cm polystyrenu na izolačním zdivu. Plocha oken je velká, dvojsklo oproti špaletovým asi nic moc, i když ve dvojskle nejsou ztráty konvekcí. Záleží čím je plněný prostor mezi skly. Užijeme si oslunění od rána do večera, tedy když bude svítit. Zato to pře nás bude profukovat jak na větrné hůrce. To jsme vážili a nakonec vyhrálo sluníčko. A 2,3,4 je za větrem, až na nejhořejší patro to tam nebude protahovat, a Áčko částečně kryje B a C. Zatím nevím jak dodatečně zlepšít tepelnou bilanci a jestli má smysl se tím zabývat. Na noc by pomohly okenní rolety, škoda, že jsme včas neuvažovali o venkovních. Možná že by pomohla vnitřní roleta, stejně potřebujeme záclony a závěsy. Kdyby směrem ven byla černá a přes den se zatáhla, dalo by to nějaký kilowatt. Zatím nás při návštěvě před čtrnácti dny, bylo sluníčko, překvapilo teplo v nevytápěném bytě, proto ty úvahy o tom jak to bude v létě, které zmátly nikkavo. V našem dosavadním bydlení musíme topit fest a přes noc když topení je stažené, znatelně vychládá. Utěšujeme se tím, že když kupuješ i přes odborné výhrady, které máš, je to dobré Wink
Odpovědět
#31

tak když to shrneme, ..... jak to tedy s naším domem vypadá? Wink
Odpovědět
#32

kryton/ s tím, že kupujume i my přes naše výhrady se moc neutěšuj Wink . Jak už to tak bývá, trvalo nám to (už po2. v životě Smile ) od objevení bytu do podpisu smlouvy tak 5 dní Wink . Takže spoustu věcí řešíme až s křížkem po funuse, ale v podstatě jsme spokojeni .. za ty peníze Smile .

Pokud jde o šetření energie na vytápění - v našem současném bytu máme spotřebu tepla za rok 2009 cca 90,- Kč/m2/rok. Soused ve skoro stejném bytu vedle nás má 175 Kč/m2/rok. Hádám, že rozdíl je v tom, že my ráno v 7.30 vypínáme topení a zapínáme ho až tak v 19.00. Po této 12ti hodinové otopné přestávce nám teplota klesla v největších mrazech tak o 2-3°C.

Existuje metodika na simulaci poklesu teploty při otopné přestávce v zimě pro normové okrajové podmínky. Náš stávající byt má podle ní po 12ti hodinách vykazovat pokles vnitřní teploty 2,1°C, je to gasonka s obývákem 28 m2 a okny 5,7 m2, poměr oken k ploše místnosti činí tedy cca 20%. V novém bytě v BČ máme z energetického hlediska hádám jednu z nejhorších místností - náš nový obývací pokoj má pluchu cca 27,2 m2 a okna 20,9 m2, poměr oken k ploše místnosti činí tedy cca 76% . Pro nový byt má být po 12ti hodinách otopné přestávky teoretický pokles vnitřní teploty 2,9°C.

Jsou to naprostá hausnumera, ale dá se z nich vyvodit, že v jakémkoliv bytě zatepleném alespoň podle dnešních norem se bez výraznějšího ohledu na zasklení (kdo už má víc než my ... 76% ... bože :| . dá v pohodě přes den topení vypnout, aniž bys došel nějaké výraznější újmy Smile .
Odpovědět
#33

5 dní ? To byl výstřel. A dobrá trefa. My se k BC prokousali po více než měsíci. No, my, manželce to leželo v hlavě od začátku. A to to bylo vyhnané teprv do druhého patra a kolem nevlídno a sychravo. Ženské mají instinkt. Já to musel vyšpekulovat a to není jen tak hned. Tam kde bydlíme, když vypadlo topení, tak za osm hodin pokles z 21 na 14. Severozápad, zdi plná cihla 45, plocha oken půl dvojitých klasických špaletových, půl dvojitých v ocelolitinovém rámu k ploše místnosti tak 50 procent, místnost cca 25 m. Ve zbytku domu ne o moc lépe. Kolik činí tepelná ztráta plné 45 ? Bohužel, fasáda je režná z lícovek, vnější zateplení nejde.
Odpovědět
#34

nikkavo/vždyť se nic nestalo! O tom slunci v létě se asi fakt někde psalo, to jsem zapomněla zase já. Ale to nebude tak vadit, na BC to dobře profukuje, bude stačit udělat průvan.

talestalker/díky, musela jsem se na to doost soustředit Wink , ale je to moc zajímavé. Pamatuju si, že když se tam Isover povaloval všude kolem, chtěla jsem nějaký kousek sebrat jako suvenýr Wink . Škoda, že jsem to neudělala, teď bychom věděli přesně.

fanosik/no, když to shrneme, tak to nevypadá ani super extra, ani super průšvih, když se to doladí ´otopnou přestávkou´ a nějakým firháňkem do okna, docela to půjde Wink . Btw, budeš mít výhodu orientace bytu na západ, půjde tam hodně sluníčka.
Odpovědět
#35

To se nepsalo někde, to jsem psal já. Podle toho jak to talestalker spočítal, mě to drobet uklidnilo. V nejhorším v létě budu spát ve vaně nebo na léto pořídíme beduínský stan. Teploučko mně nevadí, ale nemusí ho být příliš a jestli je na příchodu doba ledová tak by mi to vadilo velmi.
Odpovědět
#36

jj okna na západ jsou fain, vždy když tam jsem na obhlídce, tak sliníčko pálí... hihi jo ale chudáci co budou v bytech v A1 a A2 v tom rohu, to je trochu nedomyšlené... Jinak závidím, krásný výhled B a C čkům, i když ne na dlouho když se tam má stavět CITY BYTOVÁ, ale to je hudba budoucnosti....
Odpovědět
#37

kryton/ zdivo z cihel plných 450 mm s 15 mm vnitřní omítku a z exteriéru režné mi vychází s U = 1,48 W.m-2.K-1. Je tedy 3,9x hoší než požadavek normy (a tedy než obvodový plášť BČ). Chová se asi jako trochu horší plastové okno (tříkomorové, bez plnění skla inertním plynem) Wink .
Odpovědět
#38

Díky za info, už je mi jasné, proč protopíme majlant. Mít izolaci jako na BC tak je to zhruba třetina. K ostatnímu : jezírko mám zabrané já, ve volných chvílích tam budeu dělat brekeke s ohledem na potapěčskou kvalifikaci. Manželka hřiště s ohledem na pedagogickou praxi. Hlídání s potěšením ponechávám Walkerovi, protože při odvodu mám uvedeno ne pro strážní jednotky, protože když to kvete bych mohl kejchnout a prostřelit si nohu. Na den otevřených dveří s potěšením vyrazíme, abychom finepu když už do toho vrážíme takové peníze, na rautu pořádně pustili žilou. Při prohlídce na Malém háji jsme pohrdli nabízenými párky v rohlíku a dodes toho litujeme. To musejí být luxusní párky.
Odpovědět
#39

Nevim, co si o tom mám myslet, včera jsem mluvil s prodejcem právě o topení. Ptal jsem se, co se schovává pod těmi ve smlouvě zmiňovanými technologiemi, které nejsou součástí kupní ceny. Začala o tom, že si musím koupit elektroměr za 12500,- a že budu platit elektrické topení. V místnosti jí někdo mluvil, tak jsem namítl, že topení má být plynové - myslel jsem, že mi prostě jen nerozumněla. Trvala na svém. Není možné, že by A5 měla alternativní topení? V pondělí se na to raději znova zeptám.
Odpovědět
#40

Har/ prodejkyně je mimo mísu Smile. Technologií, jež nejsou součástí kupní ceny, imo je:
  • technologické vybavení plynové kotelny v 2.PP-1.PP sekce domu A3 včetně přípravy teplé vody a přípojky plynovodu;
  • rozvody teplovodu z kotelny v A3 do výměníkových stanic v domech B a C;
  • technologické vybavení výměníkových stanic v domech B a C včetně přípravy teplé vody.

Vše výše uvedené je v majetku Dalkie, která si svou investici od nás nechá každý rok zaplatit fixní částkou z celkové platby za teplo a teplou vodu (součást distribuční složky výsledné ceny).
Odpovědět
#41

ale mi jim prece tu kotelnu za nejaku smesnou castu pronajimame, tedy alespon tak mi to bylo receno pri podpisu, vecne bremeno je na nich, ale prostory jsou nase
Odpovědět
#42

I otázka způsobu rozpočítání nákladů za teplo je bohužel zásadní. Při počtech dle m2 nebo osob se nic neušetří. Pomohly by nějaké měřáky individuální spotřeby, což je ale jen v zájmu vlastníků, Dalkii by asi spíše vyhovovala maximální spotreba.
Odpovědět
#43

Co se nás týče, jsme pro okamžitou instalaci kalorimetrů za hlavní uzávěr topení nebo alespoň poměrových měřičů na tělesa. Instalaci klidně uhradíme ze svého. Ale obávám se, že pokud se tato otázka nevznese na prvním setkání SVJ bude se řešit nejdříve za rok Sad.
Odpovědět
#44

taky jsem pro měřiče Big Grin
Odpovědět
#45

K+J pro měřiče.
Odpovědět
#46

Talestalker a madite: minimálně v rámci B-éčka jsem jednoznačně pro.
Odpovědět
#47

jupí u B je rozhodnuta první zápis z schůze představensvta SVJ B bylo zapsáno a jednomyslně schváleno Big Grin Big Grin Big Grin
Odpovědět
#48

Snad se instalace kalorimetrů za hlavní uzávěr podaří schválit, jsme také pro Smile
Odpovědět
#49

madite/ Smile Smile Smile Smile Smile
Odpovědět
#50

také jednoznačně pro instalaci...
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)